Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny puchnięcia

Problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie ma coraz więcej osób. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej winowajcami są: odwodnienie, problemy hormonalne, niedobory potasu lub choroby nerek. Oto najczęstsze przyczyny zatrzymywania wody w organizmie.

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Masz wrażenie, że obudziłaś się o parę kilo grubsza niż wczoraj? Ulubione spodnie i biustonosz wbijają się w ciało? Nie możesz zdjąć lub założyć pierścionka a ulubione czółenka nie chcą wejść na nogę? Wyglądasz jak księżyc w pełni, masz opuchniętą twarz? Prawdopodobnie, jak wiele osób, masz problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie. Skąd się bierze nieestetyczna i psująca dobre samopoczucie opuchlizna i obrzęk? 

Jako przyczyny zatrzymywania wody w organizmie lekarze najczęściej wskazują błędy dietetyczne, jadłospis bogaty w żywność wysoko przetworzoną oraz produkty zawierające dużą ilość soli, siedzący tryb życia, a także stres i problemy hormonalne. Oto możliwe przyczyny nadmiernej retencji wody w organizmie.

Reklama

Problemy hormonalne a gromadzenie wody w organizmie

Hormony to związki chemiczne, wytwarzane przez organizm, które stoją za prawidłowym przebiegiem praktycznie wszystkich procesów w naszym ciele. Także gospodarka wodna jest regulowana przez układ hormonalny. Kobiety doskonale znają stan, gdy przed okresem, ciało staje się opuchnięte, czują jakby nabierały wody. Dzieje się tak za sprawą podwyższonych poziomów żeńskich hormonów płciowych, a konkretnie progesteronu. Najwyższe stężenia progesteronu notujemy w lutealnej fazie cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed wystąpieniem miesiączki. 

Delikatne wahnięcia wagi i lekkie obrzęki w ostatniej fazie cyklu miesiączkowego są zjawiskiem normalnym, jeśli jednak sytuacja wymyka się spod kontroli, a opuchlizna sprawiają duży dyskomfort, warto skonsultować ten problem z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem. Może okazać się, że obrzęki to tylko jeden z objawów głębszego problemu zdrowotnego lub niedoczynności któregoś z narządów wydzielniczych (np. tarczycy). Obrzęki ciała bywają także skutkiem chorób przysadki mózgowej, powikłaniem Choroby Hashimoto oraz PCOS czyli zespołu policystycznych jajników.

Odwodnienie - najczęstsza przyczyna zatrzymywania wody w organizmie

Pamiętaj, że każdy organizm żywy - w tym człowiek - w większości składa się z wody. Woda i wszystkie inne płyny, które przyjmujemy (z kawą i zupą włącznie) są niezbędne narządom wewnętrznym do prawidłowego funkcjonowania. Płyny regulują m.in. gęstość i ciśnienie krwi. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne by bez problemu przebiegały wszystkie procesy metaboliczne - dzięki dostatecznej ilości wypijanych płynów nerki bez problemu filtrują krew, a wątroba sprawniej oczyszcza ciało z toksyn. 

Gdy organizm jest odwodniony, od razu widać to na skórze - staje się wiotka, mało jędrna, wysuszona, pękają wargi i kąciki ust, uwidaczniają się zmarszczki i cellulit. Jednak jeśli taki stan trwa zbyt długo - organizm zaczyna magazynować wodę na zapas. Powoduje to efekt opuchnięcia. Jeśli pijesz za mało wody, lub - zamiast wody pijesz napoje słodzone, nadużywasz kawy lub alkoholu (który bardzo odwadnia!) - nie dziw się, z e twoje ciało jest nabrzmiałe. Zmień nawyki i zacznij pić regularnie czystą wodę, minimum osiem szklanek dziennie. 

 

Za dużo soli w diecie powoduje opuchliznę

Nie tylko to co pijemy, ale także nasza dieta i jakość produktów, które lądują na naszym talerzu, mają wpływ na retencję wody w organizmie. Główną winowajczynią powstawania opuchlizny i cellulitu wodnego jest sól i wszystko, w tym się znajduje. Uważasz, że nie solisz wiele? Zastanów się jeszcze raz. Duże ilości soli zawierają wszystkie produkty wysoko przetworzone, przekąski, chipsy, gotowe dania, wędliny, parówki, sosy (także tak lubiany ketchup) a nawet pieczywo i słodycze. Chcesz pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Zmień dietę na zdrowszą. Produkty jest świeże i a sól zamień np. na suszone zioła. 

Zatrzymywanie wody w organizmie a niedobór potasu

Jeśli mimo odpowiedniego nawodnienia i diety nadal puchniesz - zbadaj poziom potasu. To właśnie potas zmniejsza tendencję organizmu do retencji wody, pobudza pracę nerek i pomaga obniżyć ilość sodu w organizmie. Dopilnuj też odpowiedniej ilości potasu w diecie. Znajdziesz go min. się m.in. w: pomidorach świeżych i soku pomidorowym, w awokado, bananach, szpinaku i innych zielonych warzywach liściastych. 

Choroby nerek a retencja wody w organizmie

Opuchlizna w charakterystycznych partiach ciała - na stopach i kostkach, dłoniach i palcach oraz pod oczami - może świadczyć o chorych nerkach. Obrzęki i nadmierna retencja wody są objawem m.in. zespołu nerczycowego i kłębuszkowego zapalenia nerek. Czerwona lampka powinna się zapalić, jeśli  stwierdzisz u siebie zmianę objętości wydalanego moczu (zarówno za mało moczu, jak i zbyt częste jego oddawanie) oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz w takiej sytuacji powinien zlecić badanie ogólne moczu aby wykluczyć białkomocz, oraz badania krwi pod kątem ewentualnego niedoboru albumin oraz zaburzeń lipidowych. 

By wspomóc nerki i domowymi sposobami zniwelować efekt nabierania wody, pij napar z mniszka lekarskiego, który jest naturalnym środkiem moczopędnym i pomaga "wypłukać" nadmiar wody z organizmu. Pomocna będzie także pokrzywa, która pomaga regulować gospodarkę wodną organizmu i chroni nerki.  


Czytaj także:

Ręce zdradzają, czy pijesz wystarczającą ilość wody. Zrób prosty test 

Napar z zielonej herbaty pomaga schudnąć i zachować zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: opuchlizna | niedobór potasu | odwodnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL