Objawy i leczenie przepukliny u dziecka

​Przepuklina to stan patologiczny polegający na przemieszczeniu się narządów poza ich normalne umieszczenie w jamie ciała.

​Przepuklina to stan patologiczny polegający na przemieszczeniu się narządów poza ich normalne umieszczenie w jamie ciała.

Rodzaje przepukliny u dzieci

Każdy jej rodzaj powstaje z przyczyn mechanicznych i pojawia się w miejscu, gdzie ściana mięśnia na to pozwala. Ze względu na miejsce, w jakim dochodzi do przepukliny, dzielimy ją na następujące rodzaje:

- przepuklina pępkowa

- przepuklina pachwinowa

- przepuklina mosznowa

Przepuklina pępkowa

Do tego rodzaju przepukliny dochodzi, gdy dziecko rodzi się z osłabieniem lub otworem w mięśniach brzucha wokół pępka. Wtedy widać uwypuklenie się jelit, szczególnie zauważalne podczas płaczu dziecka bądź wysiłku. Uwypuklenie to niezwykle łatwo jest schować palcami i jest to praktyka zalecana przez lekarzy. 

Ten rodzaj przepukliny nie tylko nie sprawia dziecku żadnych boleści, ale jest też niegroźny i sam ustępuje. Tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach przeprowadza się operację ok. 6-7 roku życia.

Reklama

Przepuklina pachwinowa

Również może pojawić się już przy narodzinach. Ale w przeciwieństwie do tej pępkowej, bez interwencji chirurgicznej nie może się obyć. Wybrzuszenie ciągnące się często od pachwiny aż do narządów płciowych musi usunąć chirurg. Operacja jest jednak niegroźna.

Przepuklina mosznowa

Również możliwa już w chwili narodzin i niestety, też wymagająca interwencji chirurga. Również będzie też niegroźny to zabieg, zatem warto zachować spokój.

Ważne przy przepuklinie!

Obojętnie jaki nie wystąpiłby u dziecka rodzaj przepukliny, zawsze trzeba pamiętać o chowaniu uwypukleń. W przypadku zaniedbania tej czynności może się zdarzyć poważne powikłanie: uwięźniecie jelit. To zaś grozi niedokrwieniem fragmentu narządów oraz ich martwicą. Narządy sinieją i nie dają się schować?  - natychmiastowa wizyta w szpitalu konieczna!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne