Przyczyny i leczenie kurzej ślepoty

​Kurza ślepota to choroba, która sprawia, że nieprawidłowo widzimy po zmierzchu. W zaawansowanym stanie przestajemy dobrze widzieć także wtedy, gdy w pomieszczeniu jest zbyt słabe oświetlenie.

​Kurza ślepota to choroba, która sprawia, że nieprawidłowo widzimy po zmierzchu. W zaawansowanym stanie przestajemy dobrze widzieć także wtedy, gdy w pomieszczeniu jest zbyt słabe oświetlenie.

Co powoduje kurzą ślepotę?

Choroba pojawia się z kilku powodów. Pierwszym z nich jest choroba genetyczna, której objawy pojawiają się już w dzieciństwie. Inne przyczyny kurzej ślepoty to dystrofia siatkówki, czyli jej zwyrodnienie. 

Może być ono spowodowane rogowaceniem struktur oka, na co wpływ ma brak witaminy A w pożywieniu. Pojawia się u osób, które są niedożywione lub mają nieprawidłowe przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Kurza ślepota towarzyszy także zaćmie i jaskrze.

Jak rozwija się kurza ślepota?

Kurza ślepota polega na tym, że w ciemności jest nam coraz trudniej rozpoznawać szczegóły obrazu. Oko z trudem dostosowuje się do zmiany oświetlenia na ciemniejsze. 

Reklama

Dodatkowym objawem, który towarzyszy kurzej ślepocie jest nieprawidłowe wydzielanie łez i objawy skórne, powiązane z brakiem witaminy A w pożywieniu. Oczy są suche i często swędzą. Schorzenie dość szybko postępuje i trudno odwrócić jego działanie.

 Jeśli pojawiają się pierwsze objawy, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Kurza ślepota jest diagnozowana dzięki badaniu dna oka, a jej postęp można śledzić za pomocą innych metod.

Kurza ślepota - jak ją leczyć?

Leczenie choroby polega na wyeliminowaniu braku witamin w diecie i podawaniu jej w formie domięśniowej i podskórnej. Z dokuczliwym podrażnieniem gałki ocznej walczy się dzięki stosowaniu kropli nawilżających oczy. 

Jeśli choroba nie ma przyczyny dziedzicznej, można zabiegać jej powstawaniu. Przede wszystkim należy zadbać o dietę, spożywając dużo produktów bogatych w witaminę A. Znajduje się ona zarówno w warzywach, jak i w nabiale i jajach. Bogatym źródłem witaminy A są także ryby. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL