Czy warto wybielać zęby?
Białe zęby są oznaką zdrowia i urody. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na luksus bycia pięknym - profesjonalne wybielanie jest dość drogie i nie każdy może poddać się takiemu zabiegowi.
Naturalny odcień zębów zależy przede wszystkim od czynników genetycznych, w następnej kolejności od wieku i w końcu od tego, co jemy. Produkty, które przyczyniają się do utraty bieli zębów to przede wszystkim kawa, herbata, wino, ciemne soki owocowe i owoce. Duży wpływ na ciemnienie zębów ma palenie papierosów oraz niektóre leki (preparaty żelaza, antybiotyki).
Natomiast za produkty mogące poprawić wygląd zębów uważa się m. in.: nabiał, szczególnie żółty ser, owoce cytrusowe, warzywa korzeniowe (marchew, seler), kalafior, brokuły, jabłka, truskawki, zieloną herbatę, olej kokosowy. Polecane są produkty bogate w witaminę C, mającą wpływ na stan dziąseł.
Najłatwiejszą metodą uzyskania ładnych i zdrowych, choć nie od razu białych zębów jest odpowiednie dbanie o higienę i regularne wizyty u dentysty. Nieskomplikowany zabieg usunięcia kamienia nazębnego może już poprawić wygląd naszego uśmiechu. Istnieje wiele łatwo dostępnych produktów do wybielania zębów - pasty, paski, specjalne żele.
Można także spróbować czyścić zęby sodą oczyszczoną, która jest także składnikiem niektórych past do wybielania. Są to jednak metody dość inwazyjne, gdyż ścierają szkliwo.
Dentyści polecają profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych - np. naświetlania zębów pokrytych substancją wybielającą lub wybielanie laserowe. Stosuje się także różnego rodzaju dopasowane nakładki, maskujące uporczywe przebarwienia - mogą to być licówki.
Warto pamiętać, że przed planowanym wybielaniem należy odwiedzić stomatologa i wyleczyć wszystkie ubytki. Chemicznych zabiegów wybielania nie wykonuje się dzieciom i młodzieży, kobietom w ciąży, osobom chorym na epilepsję.