Jak leczyć chorobę wrzodową?

W przypadku ubytków w błonie śluzowej powstaje choroba wrzodowa, która najczęściej objawia się bólem w nadbrzuszu. Po diagnostycznym badaniu za pomocą gastroskopu podejmowana jest forma leczenia.

W przypadku ubytków w błonie śluzowej powstaje choroba wrzodowa, która najczęściej objawia się bólem w nadbrzuszu. Po diagnostycznym badaniu za pomocą gastroskopu podejmowana jest forma leczenia.

Leczenie zachowawcze

W głównej mierze po zdiagnozowaniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stosuje się leczenie farmakologiczne. Podaje się inhibitory pompy protonowej (IPP), czyli grupę leków hamującą wydzielanie kwasu żołądkowego. Gdy występuje choroba wrzodowa, należy odstawić niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Zwykle przeciwbólowo można stosować paracetamol. Takie leczenie może przebiegać 1-2 miesiące. Dopiero w przypadku stwierdzenia powikłań konieczne może być zastosowanie operacji chirurgicznej. Są to przypadki, gdy wystąpi zwężenie powrzodowe, perforacja wrzodu lub krwawienie.

Reklama

Leczenie przy zarażeniu bakterią Helicobacter pylori

Jedną z przyczyn powstawania wrzodów jest bakteria Helicobacter pylori, która może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, a następnie przechodząc w postać przewlekłą wywołuje wrzody. Często do zarażenia dochodzi jeszcze w dzieciństwie drogą pokarmową. W tym przypadku choroba wrzodowa jest dodatkowo leczona specjalnie dobranymi antybiotykami. Podaje się też IPP.

Choroba wrzodowa - jaka dieta?

Podczas leczenia zaleca się dietę łatwostrawną i pozbawioną produktów wzmagających wydzielanie soku żołądkowego. Dodatkowo odstawia się sól, ostre przyprawy i produkty smażone. Posiłki powinny być niewielkie, ciepłe i spożywane 5-6 razy dziennie. Pacjent od lekarza powinien otrzymać specjalną tabelę żywieniową z produktami dozwolonymi i przeciwwskazanymi. To  wszystko ma złagodzić dolegliwości związane z chorobą wrzodową.

Kompleksowe leczenie zapewnia wygojenie się niszy wrzodowej i ma na celu zapobiec nawrotowi choroby.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL