Choroby zmieniające rysy twarzy. Czasem wystarczy jedno spojrzenie

Istnieją choroby, które mogą dawać objawy w obrębie twarzy. Niektóre z nich są tak charakterystyczne, że lekarz może postawić rozpoznanie niemal tylko po spojrzeniu na pacjenta. Jakie choroby zmieniają wygląd twarzy? Na co zwracać szczególną uwagę? Wyjaśniamy.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga jest wspólną nazwą na objawy, które pojawiają się pod wpływem nadmiaru kortyzolu w organizmie. Jego przyczyn może być wiele, jednak do najczęściej spotykanych zalicza się gruczolaki nadnercza (zespół Cushinga niezależny od ACTH) i guzy przysadki (tzw. zespół Cushinga zależny od ACTH). Może go również wywoływać leczenie glikokortykosteroidami. Do najbardziej charakterystycznych cech zespołu Cushinga zalicza się nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w specyficznych partiach ciała. Są to przede wszystkim brzuch, kark oraz twarz.

Reklama

W przebiegu zespołu dochodzi do zaokrąglenia rysów twarzy, co niekiedy nazywane jest "twarzą księżycowatą". Policzki pacjentów często są zaczerwienione, a u kobiet dodatkowo pojawia się owłosienie w okolicy brody i nad górną wargą ust. Jednocześnie pojawia się łysienie typu androgenowego, czasem również trądzik. Sposób leczenia jest zależny od tego, co jest przyczyną nadmiernego wydzielania kortyzolu w organizmie.

Niewydolność nerek

Nerki są niezwykle ważnym narządem, który m.in. filtruje krew ze zbędnych lub toksycznych substancji i uczestniczy w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej. W przebiegu ich niewydolności, np. w efekcie nefropatii cukrzycowej lub innych chorób nerek, dochodzi do rozwoju licznych objawów. Niektóre z nich pojawiają się również na twarzy. Najczęściej dochodzi do obrzęku twarzy, który jest wynikiem zatrzymania wody w organizmie. Skóra twarzy może być również blada, koloru szarobrunatnego i nadmiernie sucha.

Niewydolność wątroby

Niewydolność wątroby jest kolejnym schorzeniem, które dość często daje objawy w obrębie twarzy. Skóra ciała, w tym twarzy, często przyjmuje żółte zabarwienie od nadmiaru bilirubiny w organizmie. Zażółceniu mogą również ulec białkówki oka. Na skórze policzków mogą pojawić się tzw. pajączki wątrobowe, czyli poszerzenia drobnych, powierzchniowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi może dojść do powstawania wybroczyn i podskórnych wylewów krwi. Mogą mieć one postać zarówno drobnych, brunatno-czerwonych plamek, jak i rozległych sińców.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której komórki układu odpornościowego produkują przeciwciała niszczące komórki tarczycy. Prowadzi to do jej niedoczynności i rozwoju uciążliwych objawów. Wśród tych, które zaobserwować można na twarzy, zalicza się m.in. obrzęk twarzy, przede wszystkim policzków i doliny łez pod oczami. Skóra na twarzy często jest pogrubiona i nadmiernie sucha. Dodatkowo może dojść do wypadania brwi i rzęs, a także przerzedzenia włosów.  

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa jest - podobnie jak choroba Hashimoto - autoimmunologicznym schorzeniem tarczycy. Jednak w przeciwieństwie do niej wiąże się z nadczynnością tarczycy, czyli stanem, w którym pojawia się zbyt dużo hormonów tego gruczołu. Choroba objawia się na twarzy wytrzeszczem - pojawia się on u ok. 30 proc. pacjentów. Mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy ze strony narządu wzroku takie jak bóle gałek ocznych, zaczerwienienie, nadwrażliwość na światło, zaburzenia widzenia, a niekiedy także utrata wzroku.

Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń rumieniowaty układowy należy do grupy autoimmunologicznych układowych chorób tkanki łącznej. W przebiegu tej choroby autoprzeciwciała atakują wiele narządów i układów, w tym stawy, nerki, serce i płuca. Ponadto u ok. 70 proc. pojawiają się zmiany na skórze, z czego najbardziej charakterystyczna jest wysypka rumieniowo-grudkowa na policzkach i nosie w kształcie motyla. Mogą się rozwinąć także zmiany o charakterze krążkowym. Charakterystyczną cechą zmian skórnych w toczniu jest to, że nasilają się one po ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Choroba Wilsona

Choroba Wilsona jest dość rzadką chorobą genetyczną, w przebiegu której dochodzi do upośledzenia wydalania miedzi i jej akumulacji w organizmie, przede wszystkim w wątrobie i mózgu. Pierwsze symptomy pojawiają się zazwyczaj między 5. a 35. rokiem życia, najczęściej pod postacią zaburzeń czynności wątroby i objawów neuropsychiatrycznych. Charakterystycznym objawem choroby Wilsona jest pierścień Kaysera-Fleischera, czyli pomarańczowobrunatne pierścieniowate przebarwienie rogówki związane z akumulacją w niej nadmiaru miedzi.

Zespół Parry’ego-Romberga

Zespół Parry’ego-Romberga jest bardzo rzadką chorobą o wciąż nieznanej przyczynie. W jej przebiegu dochodzi do stopniowego, postępującego zaniku tkanek pod skórą w obrębie jednej połowy twarzy. Znacznemu ścieńczeniu ulegają mięśnie i tkanka podskórna, w szczególności w okolicy policzków, ust i żuchwy. Co ciekawe, druga połowa twarzy nigdy nie zostaje zajęta. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Tak rozpoznasz alkoholika. Zwróć uwagę na te miejsca na twarzy

Koszmar tysięcy Polaków. Czują, jakby coś rozrywało im twarz

Masaże twarzy, które odmłodzą o 10 lat. Będą cię pytać o dowód

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: twarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL