Tak rozpoznasz alkoholika. Zwróć uwagę na te miejsca na twarzy

Osoba, która zmaga się z problemem alkoholowym, to nie zawsze człowiek zaniedbany i doświadczający ubóstwa. Alkoholicy prowadzą nierzadko dostatnie życie, zajmują wysokie stanowiska i mają rodziny. Czasem trudno uwierzyć, że osoba zadbana i uśmiechnięta zmaga się z chorobą, która wymaga wieloletniej terapii. Są jednak objawy, które pojawiają się u każdego alkoholika. Co zdradza osoby chorujące? Jak zmienia się wygląd alkoholika? Odpowiadamy.

Alkohol pije coraz więcej osób

Spożycie alkoholu niemal na całym świecie wzrasta z roku na rok. Według raportu OECD w Polsce na jednego mieszkańca powyżej 15. roku życia przypada spożycie ponad 4,5 litra piwa tygodniowo. Badania dowodzą również, że wśród kobiet najczęściej piją te, które mają wyższe wykształcenie. Nie oznacza to zatem, że piją tylko ci żyjący w niedostatku, z problemami finansowymi i rodzinnymi.

Alkoholika trudno rozpoznać

Bardzo dużym problemem jest jednoznaczne stwierdzenie, że dana osoba ma problem z alkoholizmem. Sam pijący przez długi czas wypiera fakt, że jest uzależniony od picia, a spożywanie alkoholu uzasadnia sytuacjami czy to zawodowymi, czy rodzinnymi. Granica, między piciem tzw. okazjonalnym, a nałogowym jest bardzo trudna, a rozpoznanie problemu w dużej mierze zależy od obserwacji i i wsparcia osób najbliższych.

Reklama

Piją w samotności i w ukryciu przez innymi

Choroba alkoholowa ma kilka faz, a początkowo niczym nie różni się od spożywania trunków "okazjonalnie". Picie ogranicza się tylko do imprez okolicznościowych czy spotkań z przyjaciółmi. Osoba uzależniona z czasem przechodzi w fazę ostrzegawczą, w której alkoholik spożywa znacznie większe ilości alkoholu, niż dotychczas. Ponadto mogą pojawić się luki w pamięci po spożyciu alkoholu, większe tempo picia. U osoby uzależnionej pojawiają się zmiany osobowości, a także inne objawy, takie jak:

  • nerwowość,
  • drażliwość,
  • senność za dnia,
  • kłopoty z koncentracją.

Sygnałem ostrzegawczym są zachowania związane z dotrzymywaniem umówionych terminów czy pamiętaniem o datach i godzinach spotkań. Osoba, która ma problem z alkoholem zapomina, że z kimś się umówiła lub, że miała do zrealizowania jakiś projekt w pracy. Wynika to z faktu, że w fazie ostrzegawczej alkoholik zaczyna pić w tajemnicy przed najbliższymi i bardzo często w samotności, by nikt nie zorientował się, że pije alkohol, ale już "nie okazjonalnie".

Zaprzeczają, że mają problem i piją dalej

W fazie krytycznej alkoholizmu osoba pijąca zdaje sobie sprawę z tego, że pije dużo i często, jednak wszelkie uwagi kierowane do niej na ten temat wzbudzają w niej agresję i zaprzeczenie.

Faza krytyczna to również moment, w którym u osoby pijącej pojawiają się fizyczne objawy głodu alkoholowego. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • drżenie rąk,
  • nadmierna potliwość,
  • rozdrażnienie,
  • problemy jelitowe,
  • zwiększona akcja serca,
  • suchość w ustach,
  • problemy ze snem.

Twarz alkoholika zdradza chorobę

Osoby z problemem alkoholowym przez długi czas starają się ukryć swój problem. Rzetelnie wykonują swoje obowiązki rodzinne czy zawodowe, nie dając po sobie poznać, że kiedy zostają sami, piją. Pod wpływem alkoholu zmienia się jednak wygląd fizyczny, który zdradza jego nadmierne spożywanie.

Częste picie odbija się przede wszystkim w wyglądzie skóry twarzy oraz figurze. Na twarzy pojawiają się zmarszczki, skóra staje się szara i matowa. W okolicach oczu widać zasinienia (tzw. sińce pod oczami), a gałki oczne stają się mocno przekrwione.

Bardzo często na twarzy pojawiają się przebarwienia, rumieńce czy zaczerwienienie w okolicy szyi. Charakterystycznym objawem jest opuchlizna całej twarzy, która wynika z poszerzenia naczyń krwionośnym. Alkohol doprowadza do nadmiernej utraty wody, na twarzy pojawiają się "pajączki", a nawet trądzik. Utrata wody powoduje również opadnięcie górnych powiek oraz suchość i szorstkość skóry. Kobiety, które nadużywają alkoholu, zaczynają stosować mocniejszy, bardziej maskujący makijaż, by ukryć objawy alkoholizmu.

Spożywanie dużej ilości alkoholu prowadzi również do zaburzeń metabolizmu i zmniejszenia łaknienia, dlatego osoba z problemem alkoholowym może doświadczać uporczywych biegunek, a nawet wymiotów. Zmniejszenie ilości jedzenia na rzecz spożywania alkoholu, prowadzi do nadmiernej utraty wagi oraz osłabienia organizmu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Te narządy cierpią najbardziej po alkoholu

To dzieje się z mózgiem, kiedy pijesz alkohol

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: picie alkoholu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL