​Szumy i piszczenie w uszach

Gdy w odczuciu pacjenta pojawia się piszczenie w uszach, szumy, stukoty, dzwonienie, to może to stanowić dla niego wielki problem. Takie uporczywe objawy mogą być nawet nie do zniesienia, a znalezienie ich przyczyn nie zawsze jest oczywiste i łatwe do zdiagnozowania.

Szumy i piszczenie w uszach. Przyczyny

Jedną z grup przyczyn wywołujących m.in. piszczenie w uszach są uszkodzenia narządu słuchu. Szumy powstają najczęściej w ślimaku znajdującym się w uchu środkowym. Powodem takich objawów może być też przytkanie ucha jakimś obcym ciałem lub nadmiarem woskowiny.

Czynniki wywołujące szumy i piszczenie w uszach:

  • bardzo głośna muzyka (koncert),
  • długotrwały hałas,
  • nurkowanie,
  • latanie samolotem na wysokich wysokościach,
  • przewianie, mocne oziębienie.

Na uciążliwe objawy uszne wpływa też kilka chorób zakłócających pracę układu krwionośnego: nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca. Czasem nieobojętne też są zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym, ponieważ ucisk powoduje zaburzenia w układzie nerwowym. 

Jeśli nie da rady znaleźć przyczyny zaburzeń w uszach, może się okazać, że są to problemy na tle psychogennym. Różne lęki oraz depresja mogą doprowadzić do stanów, w którym pacjentowi zdaje się, że słyszy szumy i piszczenie w uszach.

Reklama

Leczenie szumów i piszczenia w uszach

Oczywiście sposoby leczenia zależą od przyczyn zaburzeń w uszach i jako objaw danej choroby powinny ustąpić po jej wyleczeniu. W przypadkach stresu i problemów psychologicznych może pomóc psychoterapia i przyjmowanie antydepresantów. Poleca się także terapię TRT.

Osoby cierpiące na dolegliwości szumowe powinny unikać ciszy, bo wtedy najbardziej uaktywnia się wszelkie dzwonienie w uszach. Leczenie za pomocą TRT polega na noszeniu specjalnego generatora szumów, który za pomocą nikłego dźwięku zakłóca dotychczasowe słyszalne szumy. Po kilku miesiącach pacjent może zauważyć poprawę.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby uszu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL