Grasiczak - nowotwór złośliwy grasicy

​Nowotwory należące do grupy grasiczaków najczęściej atakują osoby powyżej 40. roku życia. Okazuje się, że mimo złośliwego charakteru, prawdopodobieństwo powstania przerzutów jest dość niskie.

Grasiczak - objawy i odmiany

Rozpoznanie tego nowotworu utrudnia brak specyficznych objawów choroby. Kaszel i inne objawy oddechowe mogą być przez lekarza połączone z innymi dolegliwościami. Chory często choruje, gdyż jego układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo. 

Mogą się u niego pojawić choroby autoimmunologiczne i obrzęk szyi. Na to, że wykrywanie grasiczaka za pomocą obserwacji objawów jest trudne świadczy fakt, że 40 procent z tych nowotworów wykrywa się podczas badania rentgenowskiego.

Choroba dzieli się na kilka typów, w zależności od tego, jaki jest kształt komórek, które się na niego składają. Oznacza się je literami od A do C, które dodatkowo są oznaczone cyframi. 

Reklama

Można je podzielić na grasiczaki inwazyjne i łagodne, a w przypadku grasiczaka łagodnego nie pojawiają się przerzuty do innych narządów. 

Poszczególne typy grasiczaka wskazują także na to, jakie szanse na wyzdrowienie ma pacjent. Co ciekawe, w tym nowotworze jądra komórek są takie same, jak w zdrowej tkance.

Na czym polega leczenie grasiczaka?

Podstawowym leczeniem tej choroby jest wycięcie całego guza lub jego części. W drugim przypadku, gdy nie można wyciąć całego grasiczaka z powodu jego niekorzystnego ułożenia, przeprowadza się także chemioterapię i radioterapię. 

Grasiczak wykryty w porę i bez przerzutów pozwala na prawie stuprocentową szansę na wyleczenie chorego. Jeśli pojawiają się przerzuty, leczenie jest znacznie trudniejsze i obciążające dla chorego. 

Z tego powodu należy zwracać uwagę na to, czy nie mamy objawów wskazujących na rozwój choroby. Grasiczak należy do jednych z mniej agresywnie rozwijających się nowotworów.

CZYTAJ TAKŻE:

Rak płuc. Rozpoznanie jest najważniejsze

Tragiczna historia syrenki z plaży

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL