Dramatyczna historia syrenki z plaży. Diagnoza: rak skóry

Szybsze starzenie się skóry, przebarwienia, zaczerwienie, a nawet rak – takie mogą być skutki zbyt długiego narażenia na promienie słoneczne. Chociaż profilaktyka jest bardzo prosta, to wciąż świadomość o konieczności stosowania kremów z filtrem jest niewielka. Tak było w przypadku Stephanie Huff, znanej jako Syrenka, która pracuje jako animatorka zabaw na plaży dla dzieci. Nowotwory skóry stanowią aż 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i obserwuje się stały wzrost zachorowań. Kto jest narażony na raka skóry i jak go rozpoznać? Jak ustrzec się przed tym nowotworem?

Syrenka z plaży. Diagnoza - nowotwór

Stephanie Huff to pochodząca z Kalifornii dziecięca animatorka, która na co dzień prowadziła zabawy dla dzieci, występując w przebraniu syrenki. Kontakt ze słońcem był dla niej codziennością przez wiele lat, i jak sama przyznała, przez te lata popełniała podstawowe błędy, przebywając na plaży.

Już jako młoda kobieta stosowała przyspieszacze do opalania oraz oliwki dla dzieci, które potęgowały opaleniznę, lecz nie chroniły przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przyznała również, że dla wzmocnienia opalenizny, wraz z przyjaciółmi, często opalała się na folii aluminiowej. Rozpoczynając pracę jako syrenka, przebywając na plaży kilka godzin dziennie - również zapominała o stosowaniu kremów z filtrem. Problemy nadeszły w pandemii, kiedy na twarzy zaczęły pojawiać niewielkie zmiany wraz ze strupami. Diagnoza? Nieczerniakowy rak podstawnokomórkowy.

Reklama

Nowotwór skóry. Rodzaje

Rak skóry daje różne objawy, w zależności od typu wykształconych komórek nowotworowych. W związku z tym wyróżnia się następujące rodzaje:

  • rak podstawnokomórkowy - jest najczęściej występującym nowotworem skóry. Występuje miejscowo i rzadko daje przerzuty. Objawia się guzkiem o błyszczącej powierzchni, najczęściej występującym na twarzy: na czole, w okolicy oczodołów lub na nosie. Rak podstawnokomórkowy wrzodziejący może pojawić się na skórze zrogowaciałej po ekspozycji na słońce i rozrastać się, powodując uszkodzenie mięśni, kości, czy nawet drążyć do mózgu,
  • rak kolczystokomórkowy - to nowotwór, który bardzo szybko się rozrasta i wnika w otaczające tkanki, dając przerzuty. Najczęściej zlokalizowany jest na błonach śluzowych (szczególnie na wardze dolnej), w okolicach nosa, oczodołów ale również na narządach płciowych,
  • rak brodawkujący - jest to nowotwór, który nosi w sobie wirusy brodwawczaka ludzkiego HPV. Rozrasta się powoli, rzadko daje przerzuty i najczęściej występuje w okolicach stóp, na narządach płciowych i w jamie ustnej. 

CZTYTAJ TAKŻENajpopularniejsze mity na temat raka skóry

Nowotwór skóry. Czynniki ryzyka

Rak skóry powstaje pod wpływem czynników fizycznych, mechanicznych, chemicznych oraz biologicznych. Na nowotwór skóry bardziej narażone są osoby o włosach koloru blond oraz rudych, z tendencją do występowania piegów, o niebieskich oczach. Wynika to z konkretnego fototypu skóry, który jest bardziej podatny na występowanie zmian nowotworowych.

Innymi czynnikami ryzyka jest przewlekłe podrażnienie skóry, przewlekłe procesy zapalne w przebiegu chorób, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, leki immunosupresyjne czy nosicielstwo m.in. wirusa brodawczaka ludzkiego.

Jak rozpoznać nowotwór skóry?

Rak skóry rozwija się bardzo powoli i często nie wzbudza podejrzeń. Na skórze może pojawić się zgrubienie, które łatwo pomylić z wypryskiem, a które przez dłuższy czas nie daje innych objawów. Po pewnym czasie zmiany te mogą zmieniać - pojawiają się strupy, zaczynają krwawić i trudno je wygoić. Pacjent może również zauważyć poszerzone naczynia krwionośne wokół zmiany.

Rak kolczystokomórkowy jest łatwiejszy do wykrycia, ponieważ pojawiają się wrzodziejące zmiany o zgrubiałych brzegach.

Czerniak, wywodzący się z komórek barwnikowych, najczęściej wytwarza się z pieprzyka lub starego znamienia, powiększając swoją powierzchnię. Może powstać również na niezmienionej dotąd skórze, zatem każdą nową, niepokojącą zmianę, należy skonsultować z lekarzem.

Leczenie raka skóry

Podstawowym leczeniem nowotworów skóry jest chirurgiczne wycięcie zmiany razem z otaczającymi ją zdrowymi tkankami. Jest to konieczne do wykonania badania histopatologicznego, by ocenić typ nowotworu. Oprócz leczenia chirurgicznego, stosuje się również:

  • terapię fotodynamiczna - opiera się ona o niszczenie komórek zmienionych nowotworowo z zastosowaniem substancji fotouczulającej i światła,
  • maść 5-fluorouracylową lub imikwimod - stosuje się ją w przypadku drobnych zmian, które nie dają przerzutów i nie naciekają na okoliczne tkanki,
  • interferon - podawany we wstrzyknięciach bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo, jednak metoda ta jest długa i kosztowna.

Profilaktyka raka skóry

Promieniowanie słoneczne to główny czynnik występowania raka skóry. Najważniejszym elementem profilaktyki jest zatem maksymalne skrócenie czasu przebywania na zewnątrz w słoneczne dni, zwłaszcza w porze letniej. Należy pamiętać, że promieniowanie działa szkodliwie na skórę również w pochmurne dni, dlatego stosowanie odpowiednich kosmetyków z wysokimi filtrami, zabezpieczającymi przed promieniowaniem, jest podstawą każdego dnia. 

Kremy zabezpieczające powinno stosować się na każdą partię ciała, która może być narażona na działanie słońca. Wieloletnie badania udowodniły, że systematyczne ich używanie zmniejsza liczbę przypadków zmian o charakterze rogowacenia słonecznego.

Należy pamiętać, że promienie słoneczne wpływają również na procesy starzenia się skóry, podrażnienia a także mogą powodować oparzenia. Zaleca się, by w miesiącach letnich wychodzić na zewnątrz we wczesnych godzinach porannych, lub popołudniami, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsłabsze. Jednak nawet takie środki bezpieczeństwa nie zwalniają przed koniecznością stosowania kremów z filtrem. 

Jest to tak samo istotne w przypadku dzieci i niemowląt, których skóra jest delikatna i wrażliwa, a tym samym również narażona na szkodliwe działania promieni słonecznych.

CZYTAJ TAKŻE: 

Maść z witaminą A+E ukoi suchą i podrażnioną skórę

Czyraki na skórze są ważną informacją od organizmu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL