Obowiązkowy czas, by zrobić badania z listy. Nie każdy lekarz o tym powie

Planujesz powiększenie rodziny i chcesz jak najlepiej się do tego przygotować? Zanim zajdziesz w ciążę, warto wykonać badania, aby upewnić się, że ty i twoje dziecko będziecie tak zdrowi, jak to tylko możliwe. Przedstawiamy listę zalecanych badań i procedur medycznych dla kobiet planujących ciążę.

Podstawowe badania

Zanim zrezygnujesz z antykoncepcji, powinnaś gruntownie się przebadać. Ciąża to spore obciążenie dla organizmu kobiety, dlatego zacznij od najprostszych badań i testów. Zapisz się na wizytę do lekarza ginekologa i porozmawiaj z nim o swoich planach.

Badanie ginekologiczne

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, bądź go zminimalizować, najlepiej poddać się dokładnemu badaniu przed zajściem w ciążę. Wówczas lekarz oceni stan zdrowia układu rozrodczego. Gdy badanie wykaże nieprawidłowości, najpierw zostanie wdrożone leczenie. Lepiej przeprowadzić je przed, niż w trakcie ciąży. Są również takie dolegliwości lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozdrodczego, które mogą utrudnić starania o potomstwo, a które można skutecznie wyleczyć (np. polipy, niedrożność jajowodów, endometrioza). 

Reklama

Cytologia

To bardzo ważne badanie, które powinnaś robić regularnie. Jego wynik pozwala szybko wykryć raka szyjki macicy, ale nie tylko w tym celu się to badanie wykonuje. Jeśli wynik wykaże nieprawidłowości, można wyleczyć je jeszcze przed planowaną ciążą.

Jakie badania krwi wykonać przed zajściem w ciążę?

Badania laboratoryjne ocenią twój ogólny stan zdrowia i podobnie, jak w przypadku  badań ginekologicznych, pozwolą wykryć i wyleczyć dolegliwości, zanim zajdziesz w ciążę. Leczenie wówczas będzie szybsze, łatwiejsze i nieobarczone tak dużym ryzykiem.

Morfologia i oznaczenie czynnika Rh

Pierwsze badania ustala podstawowe parametry zdrowotne - na jego podstawie diagnozuje się niedobory i ukryte stany zapalne w organizmie.

Po co oznaczyć grupę krwi i czynnik Rh u przyszłych rodziców? Ponieważ konflikt serologiczny może okazać się bardzo niebezpieczny dla dziecka. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli wynik będzie sugerował takie ryzyko, to nie powinniście mieć dzieci. Medycyna ma obecnie rozwiązania, które pozwalają chronić płód w takiej sytuacji (podanie immunoglobuliny anty-D w dwóch dawkach).

Badania na choroby przewlekłe i cywilizacyjne

Cukrzyca, nadciśnienie i choroby tarczycy stwarzają realne zagrożenie dla dziecka i ciężarnej, dlatego przed ciążą powinnaś zbadać poziom cukru, TSH i regularnie mierzyć ciśnienie krwi, aby upewnić się, że żadna z tych dolegliwości cię nie dotyczy.

Jeśli jednak okaże się, że masz problemy z tarczycą, hiperglikemię lub cukrzycę, to zanim zajdziesz w ciążę musisz podjąć leczenie specjalistyczne. Choroby te nie wykluczają donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka, ale tylko wtedy, gdy podjęte jest odpowiednie leczenie i pacjentka przestrzega zaleceń.

Testy na obecność wirusów i chorób wenerycznych

Różyczka, cytomegalia, toksoplazmoza, wirusowe zapalenie wątroby, HIV, kiła - to choroby, które są bardzo niebezpieczne dla płodu i ciężarnej. Jeśli planujesz ciążę wykonaj badania, które potwierdzą, że nie chorujesz na żadne z powyższych.

Badania genetyczne przed zajściem w ciążę

Wywiad dotyczący chorób przewlekłych i genetycznych w rodzinie Twojej i partnera zdecyduje o dalszych krokach. Badanie przesiewowe nosicieli to rodzaj testu genetycznego, który może stwierdzić, czy nosisz gen odpowiedzialny za określone, dziedziczne zaburzenia. Wykonane przed ciążą lub w jej trakcie pozwala określić swoje szanse na urodzenie dziecka z wadą genetyczną.

Uzupełnij szczepienia przed zajściem w ciążę

Bardzo ważne jest w tym przypadku szczepienie na różyczkę. Sprawdź, czy masz przeciwciała tego wirusa, jeśli nie - zaszczep się przed ciążą. Zakażenie różyczką w ciąży to ogromne ryzyko poważnych wad u płodu.

Nawet jeśli szczepiłaś się na wirusowe zapalenie wątroby typu B - przed planowaną ciążą warto przyjąć dawkę przypominającą. Do zakażenia WZW B dochodzi najczęściej podczas zabiegów kosmetycznych i leczniczych. W czasie ciąży często będziesz odwiedzać placówki medyczne i robić badania - szczepienie znacząco zmniejsza ryzyko groźnego zakażenia.

Lekarze zalecają również zaszczepienie się przeciw grypie, by w razie zakażenia zmniejszyć ryzyko groźnych powikłań.

Dlaczego badania przed ciążą są tak ważne?

Z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze ocena stanu twojego zdrowia pozwala uniknąć problemów z utrzymaniem ciąży. Drugi powód to twoje bezpieczeństwo - diagnoza poważnej choroby u kobiety ciężarnej to ogromny problem. Ciąża to stan, w którym nie można wdrożyć pełnego leczenia. Wiele lekarstw i terapii oraz część zaawansowanej diagnostyki obrazowej nie może być wykonana ze względu na dziecko.

Trzecie na liście "za" badaniami przed ciążą  jest samopoczucie i spokój przyszłej mamy. Nie da się przewidzieć i zaplanować wszystkiego, ale kiedy zajdziesz w ciążę w pełni zdrowa, zapewnisz maluchowi dobry start.

CZYTAJ TAKŻE:

Ciąża pozamaciczna - nie ma szans na powodzenie, a może zagrażać życiu

Ciąża biochemiczna. Co oznacza bardzo wczesne poronienie?

Toksoplazmoza a ciąża. Zagrożenie można ograniczyć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL