Jak poradzić sobie z depresją w ciąży?
Niektórym kobietom zamiast uczucia radosnego oczekiwania, podczas ciąży towarzyszą trudne uczucia, lęki i obawy. Czytamy i słyszymy wiele o depresji poporodowej, która pojawia się po urodzeniu dziecka, ale niewiele wiadomo o depresji w czasie ciąży. Być może to zaskakujące, ale odsetek kobiet cierpiących z powodu depresji przedporodowej, wynosi nie mniej niż tych, którzy cierpią na depresję po urodzeniu dziecka.
Ciąża jest czasem emocjonalnej huśtawki, związanej z aktywności hormonów, wywołującej wahania nastrojów. Powszechne jest także przekonanie, że ciężarne powinny być spokojne i szczęśliwe. W rzeczywistości, wiele matek oczekujących na dziecko zamartwia się o to, czy będą wystarczająco dobrymi matki, czy poradzą sobie z opieką nad noworodkiem, czy zniosą poród. Wszystkie te uczucia mogą stać się początkiem przedporodowej depresji.
- ciągły płacz i nieustanne uczucie smutku,
- bezsenność i trudności z koncentracją,
- ogólne uczucie niepokoju,
- drażliwość,
- brak apetytu,
- dotkliwe zmęczenie i chęć pozostawania w łóżku przez cały czas,
- niechęć do wychodzenia z domu, pracy, sytuacji społecznych.
Umów się na spotkanie z psychologiem, aby porozmawiać o swoich myślach i uczuciach. Prenatalna depresja często pozostaje nierozpoznana z powodu lęków i przekonań kobiety ciężarnej, że te negatywne uczucia w czasie ciąży lepiej zachować dla siebie. Jednak dzielenie się nimi pomoże ci zrozumieć i przezwyciężyć je o wiele szybciej, niż zatrzymanie wszystkiego w sobie.
Porozmawiaj ze swoim partnerem, przyjaciółmi i rodziną, jednak nie zastąpi to pomocy profesjonalisty. Bliscy mogą pomóc uzyskać szersze spojrzenie na twój stan i poszukać najlepszego możliwego rozwiązania.
Spróbuj poszukać też grup wsparcia w twojej okolicy. Depresja w ciąży nie jest czymś, czego należy się wstydzić. Jest to stan, w którym należy ci się wsparcie, opieka i uwaga, aby go pokonać.