​Alergia w ciąży - co trzeba wiedzieć

Około jedna czwarta wszystkich przyszłych matek skarży się na alergie, choć nie wszystkie z nich są zdiagnozowanymi alergiczkami. Wiele kobiet bez wcześniejszych objawów alergii tylko w czasie ciąży ma z nimi do czynienia. U innych z kolei reakcje na alergeny w czasie ciąży mogą się minimalizować. Wszystko to zależy od reakcji organizmu kobiety ciężarnej na zmiany hormonalne. Zdarza się też tak, że u tej samej kobiety są różne objawy przy każdej kolejnej ciąży.

Jakie formy przyjmuje alergia podczas ciąży?

Najczęściej w ciąży mamy do czynienia z dwoma typami alergii - wziewną i skórną.

-        alergia wziewna - wywołują ją głównie pyłki roślin, sierść domowych zwierząt, roztocza kurzu. Zazwyczaj przejawia się cieknącym nosem, załzawionymi oczami, kichaniem. Alergia wziewna o lekkim przebiegu nie jest groźna dla zdrowia, lecz kiedy się nasili, może doprowadzić do ataku astmy. U kobiety spodziewającej się dziecka taki atak jest niebezpieczny, może powodować niedotlenienie, duszność, kołatanie serca i przyspieszone tętno. W zaawansowanej ciąży może prowadzić to nawet do przedwczesnego porodu.

Reklama

-        alergia skórna - jeśli tylko zauważysz na swoim ciele jakieś  rumienie, krostki, obrzęki, zaczerwienienia, szczególnie swędzące, należy o nich niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego. Najczęściej takie zmiany na skórze są spowodowane alergenami pokarmowymi ( konieczna jest dieta eliminacyjna) lub kontaktowymi (wtedy należy zmienić detergenty, z których korzystamy).

Walka z alergią w ciąży

Najbardziej skuteczne jest oczywiście unikanie na co dzień alergenu. Jeśli jesteś uczulona na pyłki, spróbuj jak najwięcej przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach (aby nie było konieczności otwierania okien) w okresie pylenia, a gdy wychodzisz na zewnątrz załóż ochronne okulary, osłoniając oczy i po powrocie do domu przebierz się i dokładnie umyj. 

Jeśli jesteś uczulona na kurz, masz pretekst, aby ktoś inny sprzątał za ciebie. Dobrze jest korzystać ze specjalnych, antyalergicznych odkurzaczy. Jeśli jesteś uczulona na żywność, sprawdzaj dokładnie etykiety. 

Jednak profilaktyka nie zawsze wystarcza. Leki przeciwalergiczne, stosowane przed zapłodnieniem nie są wskazane w czasie ciąży. Terapię w okresie dziewięciu miesięcy ciąży należy zmodyfikować w taki sposób, by była bezpieczna dla dziecka. 

Najpopularniejszych leków antyalergicznych zawierających pseudoefedrynę należy bezwzględnie unikać, szczególnie w czasie pierwszego trymestru. Leki przeciwhistaminowe są ogólnie uważane za bezpieczne w ciąży, choć mają różnorodne skutki uboczne, w tym senność (która  i tak często występuje u ciężarnych), dlatego przez zażyciem jakichkolwiek leków, skontaktuj się z lekarzem. 

Ciężarna alergiczka powinna przez całą ciążę pozostawać pod stałą opieką dwóch lekarzy: ginekologa i alergologa. Odczulanie według większości alergologów nie jest dobrym pomysłem w czasie ciąży, ponieważ wywołuje zmiany w już zmieniającym się układzie odpornościowym i może spowodować nieoczekiwane reakcje.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL