​Dlaczego luteina w ciąży jest taka ważna?

Przez luteinę rozumie się żeński hormon płciowy progesteron. W ciele kobiety jest on produkowany przez ciałko żółte, a także przez łożysko w okresie ciąży. Luteina jest niezbędna do zapłodnienia i prawidłowego rozwoju płodu. Luteina w ciąży odpowiada także za zmiany w gruczołach sutkowych i przygotowuje je na proces laktacji.

Luteina a zajście w ciąże

Zanim zajdzie do zapłodnienia dzięki luteinie błona śluzowa macicy jest lepiej ukrwiona oraz grubsza, co ułatwia zagnieżdżenie się komórki jajowej. Jeśli dojdzie do poczęcia, to poziom luteiny nadal wzrasta. Natomiast w innym przypadku jej stężenie spada i dochodzi do menstruacji. 

Wzrost stężenia tego hormonu odpowiada za utrzymanie płodu do czasu wytworzenia się łożyska, czyli przez okres pierwszego trymestru. Osiąga wtedy poziom około 33 ng/ml. W kolejnych tygodniach ciąży jej stężenie nadal wzrasta i działa przeciwskurczowo na macicę. W ten sposób chroni płód przez poronieniem i przedwczesnym porodem.

Reklama

Gdy luteina w ciąży spada...

Jeśli po pierwszym trymestrze pojawia się zagrożenie ciąży, plamienia i lekkie skurcze, lekarz w celu zapobieżenia poronieniu przepisuje często luteinę w tabletkach. W bardziej zaawansowanej ciąży progesteron podaje się poprzez zastrzyki mające powstrzymać skurcze macicy. Jeżeli kobieta poroniła we wcześniejszej ciąży, to około 16 tygodnia kolejnej ciąży również zaleca się stosowanie luteiny jako działanie profilaktyczne. 

Gdy pacjentka cierpi na niewydolność wątroby oraz nerek, podaje się luteinę w formie dopochwowej. Należy zachować dużą ostrożność przy stosowaniu tego hormonu przede wszystkim w początkowej fazie ciąży, bo jego nadmiar może powodować niektóre wady płodu.

Luteina odpowiada za cały cykl owulacyjny, a w przypadku ciąży również za jej prawidłowy przebieg.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL