Jak przebiegają fazy porodu?

Narodziny dziecka to szczególne i wyjątkowe doświadczenie. Nie ma dwóch identycznych porodów i nie ma sposobu, aby przewidzieć, w jaki sposób będzie przebiegał Twój poród. Można jednak poznać ogólne etapy procesu narodzin i dowiedzieć się, czego można podczas nich oczekiwać.

Trzy fazy

Poród występuje zwykle w trzech następujących bezpośrednio po sobie etapach:
1. Pierwszy etap: czas od pierwszych skurczy aż do całkowitego rozwarcia się szyjki macicy.
2. Drugi etap, tzw. faza parcia: czas od osiągnięcia 10 centymetrów rozwarcia do narodzenia się dziecka.
3. Trzeci etap: urodzenie łożyska.

Pierwsza faza

Zazwyczaj  etap ten jest najdłuższy, średnio trwa od 8 do 12 godzin. Zaczyna się od niezbyt bolesnych skurczy w coraz bardziej regularnych, kilku lub kilkunastominutowych odstępach czasu, których natężenie, intensywność i częstotliwość z czasem się zwiększają. Podczas tej fazy mogą odejść Ci wody płodowe, jednak czasami zdarza się, że odchodzą dopiero w fazie partej.

Reklama

Co robić podczas pierwszej fazy porodu?


Na początku tej fazy należy po prostu spróbować się zrelaksować. Nie należy przesadnie spieszyć się do szpitala - ciesz się komfortem znajomego otoczenia w domu, dopóki jest to możliwe. Pij dużo wody i jedz małe przekąski, spróbuj się zdrzemnąć. Śledź odstępy między skurczami - kiedy będą występowały co około 5 minut, staną się dotkliwe i dłuższe, spokojnie udaj się do szpitala. Przypomnij sobie techniki oddychania, jakich uczyłaś się w szkole rodzenia - mogą stać się pomocne. Staraj się być w ruchu, zmieniać pozycje, aby pomóc maluchowi odpowiednio się ustawić w kanale rodnym.  Wielu kobietom ulgę przynosi prysznic lub kąpiel. 

Druga faza

Drugi etap porodu polega na parciu i rodzeniu dziecka. Szyjka macicy jest w pełni rozszerzona do 10 cm, jest to więc czas, aby pomóc dziecku wyjść, wypychając je z macicy, co nawet bez twojego świadomego udziału, zrobi twój organizm. Ten etap może trwać od 20 minut do 2 godzin, a skurcze będą trwać około 45-90 sekund, w odstępach 3-5 minut odpoczynku pomiędzy nimi. Występuje bardzo silna, naturalna chęć parcia, można odczuwać silny nacisk na odbyt.

Parcie - co zrobić, by było łatwiej?

Co możesz zrobić, aby pomóc sobie i dziecku na tej ostatniej prostej do waszego spotkania? Próbuj, jeśli to możliwe, różnych pozycji, szczególnie pionowych, w których grawitacja działa na Twoją korzyść. Nie przyj, kiedy nie czujesz potrzeby, chyba że położna to zaleca. Rozluźnij mięśnie dna miednicy i okolic odbytu. Odpoczywaj pomiędzy skurczami, aby odzyskać siły.

Trzeci okres porodu - rodzenie łożyska

Jest to najkrótszy etap - czas potrzebny na wydalenie łożyska może wynosić od 5 do 30 minut. Mimo że dziecko jest już na świecie, możesz odczuwać skurcze podobne do miesiączkowych, które wspomagają rodzenie się łożyska. Czasem wyciszają się one na tyle, że konieczne jest podanie sztucznej oksytocyny, warto jednak wcześniej spróbować naturalnych sposobów jej wyzwalania - szczególnie polecane jest przystawienie dziecka do piersi od razu po porodzie. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: poród
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL