Skurcze łydek u kobiet ciężarnych
Ciąża jest to jeden ze stanów fizjologicznych kobiety, jednak organizm zmieniając się często obarcza kobietę różnymi dolegliwościami. Na ogół są to nudności, puchnięcie nóg oraz skurcze łydek. Te ostatnie często występują nagle i choć trwają zaledwie od kilku sekund do kilku minut, są bardzo nieprzyjemne.
Skurcze łydek u kobiet ciężarnych najczęściej pojawiają się w II i III trymestrze ciąży. Taki stan ma miejsce nagle i głównie w nocy. Źródłem przyczyn może być kilka podstawowych czynników:
- niedobór magnezu
- niedobór wapnia
- niedobór potasu
- nadmierne obciążenie nóg
- siedzący tryb życia
- cukrzyca
- zaburzenia elektrolitów
- długotrwały stres.
Gdy skurcz pojawi się, należy natychmiast wstać. Jeśli nie jest to możliwe, to chociaż usiąść. Stopa dotyka podłoża, palce kierowane są maksymalnie ku górze. Po chwili skurcz powinien odpuścić.
Na rozluźnienie mięśni dobrze wpływa ciepły prysznic lub zwykły okład z ręcznika namoczonego w ciepłej wodzie. Pomocne stają się też delikatne masaże w miejscu skurczu, wtedy napięcie i mrowienie powinno przejść.
Zapobiegawczo można przyjmować suplementy diety zawierające magnez i witaminę B6, która sprzyja jego wchłanianiu. Należy dbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów w ciągu dnia. Powinna to być głównie woda mineralna, która uzupełni organizm o niezbędne minerały i elektrolity.
Ważne jest też wygodne obuwie na niskim obcasie, a przy dłuższym siedzeniu należy nogi unosić ku górze, by krew mogła lepiej krążyć. Po narodzinach dziecka skurcze łydek powinny przestać się pojawiać.