Czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wedle większości zaleceń, w ciąży należy ograniczyć się do 200 mg kofeiny dziennie ( tyle mniej więcej zawiera jedna filiżanka kawy z ekspresu). Trzeba pamiętać, że jest to całkowity limit kofeiny, która znajduje się także w innych produktach, takich jak napoje energetyczne, cola, kakao, herbata.
Kofeina zmniejsza wagę urodzeniową noworodków, zwiększając jednocześnie ryzyko cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca w wieku dorosłym.
Zbyt duża ilość kofeiny obniża przepływ krwi przez łożysko, co powoduje iż płód otrzyma mniej tlenu i innych składników odżywczych. Kofeina jest niezdrowa dla rozwijającej się wątroby dziecka, sprawiając, że organizm jest w stanie pobudzenia, co może również zwiększyć poziom hormonów stresu.
Są także badania wskazujące, iż wysoki poziom kofeiny w pierwszym trymestrze ciąży może wpływać na poronienia.
Przeciętnie kofeina działa w organizmie przez ok. 4 godziny po wypiciu kawy, jednak u ciężarnych trwa to dłużej, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Przenika do układu krążenia, wpływając niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, podwyższając ciśnienie i podrażniając żołądek, co może wywołać zgagę, a nawet mdłości.
Kawa jest też moczopędna, wypłukuje z organizmu magnez, którego niedobór powoduje skurcze, i wapń, niezbędny do prawidłowego rozwoju kości dziecka. Wzmaga też częstość wizyt w toalecie.
Picie dużych ilości kawy upośledza wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, co jest bardzo niekorzystne ze względu na grożącą każdej ciężarnej anemię.
U wyjątkowo wrażliwych kobiet, działanie kofeiny może pogłębić wahania nastroju i sprawić, że reakcje emocjonalne staną się intensywniejsze i nieprzewidywalne.
Jak widać, powodów do ograniczenia spożycia kawy podczas 9 miesięcy oczekiwania jest sporo. Co możemy zrobić, gdy przyzwyczajenie nie pozwala rozstać się z kawą z dnia na dzień? Przede wszystkim warto stopniowo wycofywać kofeinę, zastępując ją kawą zbożową czy bezkofeinową.
Jeżeli jednak co jakiś czas czujesz nieodpartą ochotę na prawdziwą, aromatyczną kawę, to rozbiel ją mlekiem, które zmniejsza kwasotwórcze działanie kofeiny. Pamiętaj również o tym, że najlepsza jest kawa z ekspresu - jest zdrowsza od kawy instant (czyli rozpuszczalnej) i zawiera mniej kofeiny niż ta zalewana wrzątkiem.