Spóźniający się okres nie musi oznaczać ciąży

Spóźniający się okres może być powodem dużego niepokoju, gdyż jest to sytuacja najczęściej kojarząca się z początkiem ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że znanych jest wiele innych czynników, które mogą opóźniać pojawienie się miesiączki. W jakich sytuacjach może dojść do opóźnienia okresu? Czy masz się czym martwić?

Ile okres może się spóźniać?

Spóźniający się okres często wywołuje ogromny stres, w szczególności u kobiet, u których dotychczas miesiączka pojawiała się regularnie co do dnia, a nawet o tej samej porze. Jednak opóźnienie, które mieści się w granicach 2-4 dni w porównaniu z długością poprzednich cykli, jest uważane za normę i nie wymaga dodatkowej diagnostyki. 

Jeżeli przerwa ta wydłuża się i wynosi powyżej czterech dni, warto pochylić się nad tym, co mogło się do niej przyczynić.

Spóźniony okres a ciąża

Ciąża zapewne jest pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl podczas wymieniania przyczyn spóźnienia się okresu. Nic w tym dziwnego - zmiany hormonalne w ciąży zapobiegają cyklicznemu złuszczaniu się błony śluzowej macicy, której odpowiednia grubość jest niezbędna do prawidłowej implantacji i rozwoju zarodka. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie lub ostatnio doszło do ryzykownej sytuacji (pęknięcie prezerwatywy, seks bez zabezpieczenia), należy najpierw wykluczyć ciążę przed szukaniem innych możliwych przyczyn

Reklama

Ostateczną odpowiedź na pytanie, czy jesteś w ciąży, da test ciążowy, który należy wykonać po co najmniej siedmiu dniach od podejrzewanego momentu zapłodnienia. W praktyce można go wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Warto też pamiętać, że zatrzymanie okresu nie jest jedynym objawem zapłodnienia - mogą mu towarzyszyć podwyższenie temperatury ciała, nudności i wymioty, bolesność i powiększenie piersi czy też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Spóźniony okres a zaburzenia hormonalne

Nieprawidłowości gospodarki hormonalnej mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania - regularność cyklu miesięcznego zależy bowiem w dużej mierze od prawidłowego wydzielania określonych hormonów w odpowiednich fazach cyklu. 

Nieregularny, coraz rzadziej pojawiający się okres, może być jednym z objawów zespołu policystycznych jajników. Pod wpływem złożonych zaburzeń hormonalnych dochodzi tutaj do nadmiernego wzrostu poziomu testosteronu we krwi, co przyczynia się do powstania wielu torbieli w obrębie jajników, rozwoju nadmiernego owłosienia o typowo męskim charakterze, trądziku czy nadmiernego przetłuszczania się włosów. Nieregularne okresy pojawiają się również u pacjentek ze zbyt wysokim stężeniem prolaktyny we krwi. Zaburzeniom miesiączkowania może towarzyszyć wtedy spadek libido, bóle i nadmierne obrzmienie piersi oraz mlekotok. 

Ponadto, nieregularne miesiączki mogą występować u pacjentek z chorobami tarczycy, przebiegających zarówno z jej nadczynnością (np. choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe toksyczne) i niedoczynnością (jak choroba Hashimoto).

Spóźniony okres a stres

Stres jest znanym czynnikiem, który może bardzo szybko rozregulować cykl miesięczny. Opóźnienie miesiączki może się pojawić zarówno po krótkim epizodzie silnego stresu, jak i u osób przewlekle zestresowanych. 

Początkowo czynnik stresowy prowadzi do aktywacji układu współczulnego, który przygotowuje nas do walki lub ucieczki. Jeżeli stres się przedłuża, dochodzi do uwalniania kortyzolu, który pośrednio prowadzi do rozwoju zaburzeń miesiączkowania. Ponadto, pod wpływem stresu może dojść do nadmiernego wzrostu prolaktyny we krwi, co dodatkowo potęguje niekorzystne działanie kortyzolu na regularność cyklu. 

Inne przyczyny opóźnienia miesiączki

Ciąża, nieprawidłowości gospodarki hormonalnej czy stres nie są jedynymi przyczynami nieregularnych miesiączek. Zaburzenia cyklu mogą się pojawić również u kobiet, które:

  • stosują nieodpowiednią dietę, przyjmują za mało tłuszczy bądź też zbyt mało kalorii (w szczególności kobiety chorujące na anoreksję lub głodzące się);
  • w krótkim czasie przybrały na wadze lub utraciły dużo kilogramów;
  • są przewlekle zmęczone i mają problemy ze snem;
  • stosują leki, które mogą wpływać na regularność cyklu, np. leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwkrzepliwe, a także środki stosowane w leczeniu nowotworów i padaczki;
  • miesiączkują od niedawna - u młodych kobiet zaburzenia miesiączkowania, w szczególności w ciągu pierwszych dwóch lat, są dość częstym zjawiskiem. 

Opóźnienie okresu obserwuje się także po podróżach i związanych z nimi zmianach stref czasowych, po intensywnym wysiłku fizycznym czy też pod wpływem infekcji.

Czytaj także: 

PMS to nie wymysł. Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Jak skrócić lub opóźnić miesiączkę?

Nie tylko miesiączka. Co mogą oznaczać bóle podbrzusza?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menstruacja | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL