Ból w klatce piersiowej. O czym może świadczyć?
Dławiący, duszący, piekący. Po lewej stronie klatki piersiowej, jak i po prawej. Podczas wysiłku fizycznego, a także podczas spoczynku… Ból w klatce piersiowej zawsze wywołuje niepokój. Nie zawsze jednak świadczy o zawale czy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, chociaż bez wątpienia jest ich najczęstszym objawem. Z jakimi chorobami się go wiąże? Zdziwisz się, jak wiele przyczyn może stać za tą dolegliwością.
Zawał mięśnia sercowego, czyli zawał serca lub atak serca, co roku przyczynia się do śmierci kilkunastu tysięcy Polaków. Wbrew pozorom nie dotyka tylko osób w podeszłym wieku - co dziesiąty przypadek dotyczy osoby, która nie ukończyła 45. roku życia. Kiedy na choroby układu krążenia spojrzymy szerzej, zobaczymy, że odpowiadają one za niemal połowę wszystkich zgonów w naszym kraju.
Zawał to śmierć komórek mięśnia sercowego spowodowana brakiem ich prawidłowego zaopatrzenia w krew. Stan ten wymaga pilnej interwencji, dlatego trzeba znać objawy, jakie mu towarzyszą. Ból w klatce piersiowej jest charakterystycznym symptomem. Pojawia się nagle. Jest to ból: silny, gniotący, piekący, dławiący, ściskający, który odczuwa się za mostkiem (jego natężenie może się zmieniać), a który utrudnia oddychanie. Może promieniować do innych części ciała, w tym żuchwy czy lewego barku. Najczęściej określa się go jako ból "rozlany".
Inne objawy, które mogą świadczyć o zawale serca, to np. duszności, ból brzucha, nudności, zgaga czy drętwienie kończyn. Po więcej informacji na temat symptomów ataku serca odsyłamy TUTAJ.
Atak paniki to stan bardzo silnego i szybko narastającego lęku. Daje objawy podobne do zawału (ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, drętwienie kończyn, nudności, nierówny oddech), dlatego te dwie dolegliwości często są ze sobą mylone. Ból występujący w rejonie klatki piersiowej w przypadku ataku paniki jest jednak inny niż w przypadku zawału. To ból o charakterze falistym, tzn. wznosi się, a następnie opada. O ataku paniki przeczytasz TUTAJ.
Jeśli ból w klatce piersiowej nie jest związany z zawałem, to bardzo prawdopodobne, że stanowi o innych poważnych dolegliwościach ze strony układu krążenia. Jest ich sporo. To np. zapalenie osierdzia, czyli stan zapalny worka osierdziowego (cienkiej, gładkiej błony, w której znajduje się mięsień sercowy). Ostry, kłujący ból w klatce przy zapaleniu osierdzia zwykle pojawia się w okolicy mostka. Nasila się przy kilku czynnościach - przy skręcie tułowia, kaszlu, głębokim wdechu, a także w pozycji leżącej (chory odczuwa ulgę, kiedy siedzi, pochylony do przodu). Ból z klatki może promieniować do szyi, ramion i pleców. Towarzyszą mu gorączka, duszności, kaszel oraz bóle mięśni i stawów.
Ból w klatce charakterystyczny jest również dla zapalenia mięśnia sercowego (ZMS). Zarówno ZMS, jak i wspomniane wyżej zapalenie osierdzia mogą być wynikiem przebytej infekcji lub reakcji alergicznej. Co ciekawe, zapalenie mięśnia sercowego może towarzyszyć zapaleniu osierdzia lub wsierdzia. Ból w klatce piersiowej przy ZMS jest zlokalizowany za mostkiem i promieniuje - do lewego barku, szyi, pleców. Przy tej dolegliwości pacjenci skarżą się też na tachykardię (częstoskurcz), która jest niczym innym jak przyspieszeniem bicia serca. W tachykardii mamy powyżej 100 uderzeń serca na minutę. Sama tachykardia również może wywoływać ból w klatce, a jej przyczyną może być duży wysiłek fizyczny, silne emocje czy niektóre leki.
Nagły, rozrywający ból, który daje o sobie znać w klatce piersiowej, a także w plecach może być sygnałem tętniaka rozwarstwiającego aorty piersiowej. Zwykle jest on pokłosiem nadciśnienia tętniczego.
Z innych dolegliwości trzeba wymienić niedokrwienie mięśnia sercowego oraz kardiomiopatię przerostową, która charakteryzuje się przerostem mięśnia sercowego. W tym przypadku mamy do czynienia z bólem w klatce, który jest dławiący i piekący. Zlokalizować go można za mostkiem. Na liście objawów kardiomiopatii przerostowej znajdują się również zawroty głowy i omdlenia, a także, co łatwo zaobserwować, obrzęki kończyn dolnych.
Ból w klatce piersiowej związany może być również z chorobami płuc. Z powszechniejszych wymienia się: zatorowość płucną, zapalenie opłucnej, odmę opłucnową, nadciśnienie płucne, a także choroby tchawicy, oskrzeli czy śródpiersia.
W przypadku zatorowości płucnej ból, który lokalizujemy w klatce piersiowej, pojawia się w wyniku blokowania przez skrzep krwi przepływu w tętnicy płucnej. Z kolei w zapaleniu opłucnej (cienkiej błony, która otacza płuca) ból w klatce będzie dawał o sobie znać przy wdechu lub podczas kaszlu.
W większości schorzeń płuc będziemy mieli do czynienia z bólem podczas oddychania czy odkrztuszania wydzieliny.
Nie tylko choroby płuc, ale także choroby układu pokarmowego mogą objawiać się bólem w klatce piersiowej. Ma to miejsce np. podczas zapalenia trzustki oraz przy refluksie żołądkowo-przełykowym - bolesnym pieczeniu za mostkiem, które jest wynikiem cofania się treści żołądkowej do przełyku.
Zapalenie trzustki objawia się silnym bólem w nadbrzuszu lub w lewym górnym kwadrancie brzucha. Może on promieniować do dolnej części klatki piersiowej. Ból jest dławiący i ciągły. Warto wiedzieć, że nasilenie objawów ze strony tej części ciała przynosi pozycja leżąca, dlatego chory poczuje ulgę, jeśli usiądzie i pochyli się nieco bardziej do przodu.
Z niekardiologicznych przyczyn bólu klatki piersiowej warte wymienienia są choroby układu kostno-szkieletowego. Ból w klatce mogą powodować pęknięte lub złamane żebra, stany zapalne stawów w jej obrębie czy niektóre nowotwory.
Warto zapamiętać również zespół Tietzego. To zapalenie jednego lub kilku stawów żebrowo-mostkowych, w przebiegu którego występuje bolesny obrzęk. Ból w klatce, odczuwany przez pacjentów na przedniej jej powierzchni, nasila się podczas ruchu. Ból możemy odczuwać też w okolicach barku i ramion.
Cierpiący z kolei na fibromialgię, którą określa się jako przewlekłą, niezapalną chorobę reumatyczną tkanek miękkich, skarżą się na ból całego ciała. Pojawia się on też w rejonie klatki piersiowej.
Ostry ból w okolicach klatki piersiowej, żeber oraz mostka mogą powodować również nerwobóle międzyżebrowe (inaczej tę przypadłość nazywa się neuralgią międzyżebrową). Ból pojawia się niespodziewanie i zaskakuje swoją intensywnością. Jest piekący. Może mu towarzyszyć mrowienie, a nawet chwilowy niedowład. Przyczyną tego schorzenia jest uszkodzenie nerwów międzyżebrowych. Eksperci wskazują także na niebagatelną rolę silnego, ciągłego stresu.
Ale nerwobóle międzyżebrowe nie są jedynymi, z jakimi możemy się spotkać. Wyróżnia się np. nerwoból splotu ramiennego, nerwoból nerwu językowo-gardłowego czy nerwoból nerwu trójdzielnego.
Półpasiec to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus VZV, co po rozwinięciu daje Varicella Zoster Virus. To ten sam wirus, który wywołuje ospę. Na tym podobieństwa się nie kończą. Obie choroby objawiają się swędzącą wysypką i obie mogą wystąpić u osób dorosłych (mimo wszystko jednak ospa wietrzna to przede wszystkim choroba wieku dziecięcego, a półpasiec atakuje głownie osoby z obniżoną odpornością i te po 50. roku życia).
W przebiegu półpaśca pojawiają się m.in. bóle stawów czy nadwrażliwość na światło i dotyk. Może występować także ból w klatce piersiowej, ale po jednej stronie, co ma związek ze stanem zapalnym nerwów czuciowych.
O samym półpaścu więcej przeczytasz TUTAJ. Natomiast o różnicach między ospą wietrzną a półpaścem TUTAJ.
Uczulamy - jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza.
Polecamy również:
Objawy zawału. Po czy poznać atak serca?
Zespół Kounisa, czyli alergiczny zawał serca
Jak dbać o serce po pięćdziesiątce?