Trzy nietypowe objawy cukrzycy. Reaguj natychmiast
Możesz cierpieć na cukrzycę i długo o tym nie wiedzieć. Choroba przez pewien czas może nie dawać żadnych objawów lub manifestować w sposób bardzo niejednoznaczny. Charakterystyczne dla niej zmęczenie, osłabienie czy zwiększone pragnienie i łaknienie niestety łatwo zbagatelizować. A co z objawami mniej typowymi? Warto je poznać, by móc zareagować w porę.
Skurcze łydek, pozornie pojawiające się bez powodu, potrafią być tak silne, że wyrywają ze snu. Mogą być wywołane niedoborami ważnych pierwiastków, jak magnez, potas czy wapń, ale bywają też objawem nieleczonej cukrzycy.
Skąd skurcze łydek u cukrzyków? Postępująca choroba uszkadza m.in. układ krwionośny, w tętnicach nóg pojawia się tzw. blaszka miażdżycowa, stąd niedostateczne ukrwienie kończyn. W efekcie pojawia się mrowienie (często to mrowienie skarpetkowe) oraz silne skurcze łydek. Czasami atakują za dnia, ale w większości przypadków skurcze łapią nocą, podczas snu, gdy pacjent mało się rusza. Co więcej, łydki mogą zacząć swędzieć, tak dotkliwie, że chory miewa je niekiedy podrapane aż do krwi.
Zmienia się też wygląd kończyn dolnych - bywają opuchnięte, skóra częściej się przesusza, łuszczy, a na stopach i piętach nawet pęka. Stopy mogą pokrywać modzele, może je też (i inne części ciała) zaatakować grzybica. Trudniej dobrać odpowiednie obuwie - przez wzgląd na opuchnięte stopy oraz odciski pojawiające się nawet przy niewielkim nacisku.
Uporczywe swędzenie w okolicach sromu zwykle zwiastuje prostą do wyleczenia infekcję intymną, ale może też być objawem cukrzycy.
Skąd bierze się świąd sromu u pacjentek z cukrzycą? Przyczyny są dwie. Po pierwsze, mocz zawierający glukozę, oddawany często podrażnia śluzówkę, po drugie, kobiety z omawianym schorzeniem bardziej niż inne narażone są na grzybicę pochwy.
Postępująca cukrzyca, a nawet stan przedcukrzycowy mogą sprawić, że nerwy oraz naczynia krwionośne obecne w uszach ulegną uszkodzeniu. Proces ten na ogół przebiega stopniowo, ale w niektórych przypadkach doprowadza nawet do niemal całkowitej utraty słuchu. Pacjenci rzadko utożsamiają swoje problemy ze słyszeniem z cukrzycą, ale biorąc pod uwagę taką korelację oraz możliwe konsekwencje, warto przy okazji badań słuchu skontrolować też poziom cukru we krwi.
Nieco zaskakującym symptomem cukrzycy bywa poprawa ostrości widzenia, wywołana zmianami poziomów płynów w ustroju. Choć cukrzyca może sprawić, że widzenie się pogorszy, niekiedy powoduje, że wzrok poprawia się na tyle, że dotychczas noszone okulary stają się za mocne.
Twój wzrok poprawił się sam? Lekarze żartują czasami, ze "minusy mają ten plus", że mogą się zmniejszyć i dzieje się tak z różnych powodów. Jednak dla bezpieczeństwa także w takiej sytuacji wskazane jest wykonanie badania pomiaru cukru we krwi.