Wstrząs hipowolemiczny - przyczyny, objawy, postępowanie z chorym
Wstrząs to stan organizmu związany z niedostatecznym zaopatrzeniem w tlen. Wstrząs hipowolemiczny to jeden z najczęściej występujących rodzajów wstrząsu, związany ze zmniejszeniem objętości krwi krążącej w okładzie naczyniowym.
Spadek objętości krwi następuje najczęściej w wyniku krwotoku (zewnętrznego lub wewnętrznego). Może do niego dojść również w wyniku odwodnienia i nadmiernej utraty płynów ustrojowych (biegunka, wymioty, wielomocz) lub na skutek rozległych oparzeń (kiedy krew z naczyń krwionośnych "ucieka" do tkanek). Dochodzi wówczas do sytuacji, w której komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu.
W wyniku wstrząsu może się pojawić nagłe osłabienie, bladość, dezorientacja, przyspieszony oddech, bardzo niskie ciśnienie krwi. Objawy wprawdzie nie są mocno charakterystyczne, jednak szybkie udzielenie pomocy jest niezwykle ważne, gdyż wstrząs hipowolemiczny jest związany z bezpośrednim zagrożeniem życia.
Jeśli podejrzewamy wstrząs, należy bezwzględnie wezwać pogotowie, a do czasu jego przyjazdu wdrożyć postępowanie ratunkowe według zasad pierwszej pomocy, zależnie od stanu chorego.
Leczenie wstrząsu hipowolemicznego będzie polegało na uzupełnieniu płynów, umożliwiającym przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu i leczeniu przyczynowym (w zależności od źródła zaburzeń).