Tężyczka - przyczyny i objawy
Tężyczka dotyka najczęściej młode kobiety. Występuje przede wszystkim w formie utajonej - jest trudna do rozpoznania. Choroba ta może być niebezpieczna, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów. Jak objawia się tężyczka, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak się ją leczy?
Tężyczka to stan nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej spowodowany zaburzeniami elektrolitowymi. Główną przyczyną tężyczki utajonej (spazmofilii) jest niedobór wapnia we krwi, jego bardzo niski poziom to hipokalcemia. Przyczyną może być także niedobór magnezu oraz witaminy D. Tężyczka jawna może być następstwem zaburzeń hormonalnych związanych z usunięciem przytarczyc. Tężyczka może mieć związek z innymi schorzeniami - są to m. in. alergie (np. celiakia), astma, cukrzyca.
Jako jedną z przyczyn tężyczki wymienia się stres związany z niedoborem magnezu.
Nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa jest najbardziej charakterystycznym objawem tężyczki, jednak w przypadku formy utajonej samoistne drgania mięśni nie występują lub są nieznaczne. Towarzyszyć im mogą m. in.:
- bolesne skurcze,
- nadmierna nerwowość i pobudzenie,
- hiperwentylacja,
- kołatania serca i przyspieszone tętno,
- niekiedy objawy astmy,
- zespół jelita drażliwego,
- infekcje układu moczowego.
Tak różnorodne objawy powodują, że bardzo trudno rozpoznać utajoną formę tężyczki. Dopiero wizyta u neurologa i badanie EMG (elektromiografia) wykrywające drżenia w mięśniach potwierdzają rozpoznanie.
Do charakterystycznych objawów tężyczki należą:
- bolesne skurcze mięśniowe rąk, ramion, twarzy (skurcz powiek), klatki piersiowej i nóg,
- drętwienie i mrowienie palców u rąk i nóg,
- skurcz oskrzeli,
- skurcz krtani (bardzo niebezpieczny).
Obu formom tężyczki towarzyszyć mogą dość silne stany lękowe, obniżenie nastroju, bezsenność, przemęczenie - z tego powodu mylnie może zostać uznana za depresję. Leczenie nie jest skomplikowane - podaje się preparaty wapnia i magnezu, niekiedy w warunkach szpitalnych ze względu na ryzyko niebezpiecznych skurczów np. krtani mogących zagrażać życiu chorego.
CZYTAJ TAKŻE: