Pierwsza miesiączka - kiedy się pojawia, ile trwa?

Jak pokazują badania, pierwsza miesiączka najczęściej pojawia się u dziewcząt ok. 12. roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że termin ten jest dość umowny i zależy od wielu czynników, takich jak np. tempo dojrzewania. Nie ma reguły także co do typu krwawienia. Może pojawić się zarówno delikatne plamienie, jak i krwawienie bardziej obfite. Przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące pierwszej miesiączki.

Pierwsza miesiączka - kiedy się pojawia?

Pierwsze krwawienie menstruacyjne najczęściej pojawia się u dziewcząt między 11. a 14. rokiem życia. W Polsce, jak pokazują badania, pierwsza miesiączka występuje zwykle w 12. roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że termin ten zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma przede wszystkim tempo dojrzewania dziewczynki - jej wzrost i waga. Istotny jest również styl życia - u dziewczynek intensywnie trenujących i wyczynowo uprawiających sport pierwsza miesiączka może pojawić się nieco później. To samo dotyczy również bardzo szczupłych nastolatek. Kluczowe może być także miejsce zamieszkania - z badań wynika, że dziewczynki zamieszkujące miasta dojrzewają nieco szybciej.

Reklama

Dziewczynki w okresie dojrzewania muszą mieć świadomość, że nie ma dobrego i złego momentu na pierwszą miesiączkę. W ten sposób unikną porównywania się do koleżanek i szkodliwych kompleksów.

Pierwsza miesiączka - objawy

Objawy nadchodzącej miesiączki są dość indywidualną kwestią. Wystąpić mogą nudności, ból brzucha, huśtawka nastrojów, zmęczenie i gęsta wydzielina z dróg rodnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle pierwsza miesiączka pojawia się dość nieoczekiwanie i nie wiąże się z konkretnymi symptomami. Z pewnością wyróżnić możemy jednak pewne objawy dojrzewania u dziewczynek, które pośrednio łączą się ze zbliżającą się miesiączką. Chodzi przede wszystkim o zaokrąglenie bioder i piersi, pojawienie się owłosienia łonowego, włosów na nogach i pod pachami, nagły wzrost - nawet 8-9 centymetrów rocznie i wyczuwalny pot.

Pierwsza miesiączka - jak wygląda i ile trwa

Cechy charakterystyczne pierwszej miesiączki to również kwestia dość indywidualna. U niektórych dziewczynek krwawienie może być skąpe i krótkie, u innych z kolei długie i obfite. U dorosłych kobiet miesiączka powinna pojawiać się średnio co 28 dni, jednak u nastolatek pierwsze miesiączki są zwykle bardzo nieregularne. Miesiączkowanie może odbywać się nawet co 30-40 dni. Nie oznacza to nic złego. Pierwsze lata miesiączkowania to bowiem okres regulowania się poziomu hormonów w ciele młodej kobiety. Z tego powodu warto być zawsze przygotowanym na pojawienie się miesiączki. Dziewczynka powinna mieć przy sobie wkładki higieniczne czy podpaski, aby nieplanowane krwawienie nie sprawiło jej dyskomfortu.

Pierwsza miesiączka - kiedy udać się do lekarza?

Sam fakt pojawienia się pierwszej miesiączki nie jest równoznaczny z koniecznością wizyty u ginekologa. Konsultacja jest jednak wskazana w przypadku, gdy krwawienia się bardzo obfite lub długie - powyżej 7-10 dni i towarzyszą im inne nieprzyjemne dolegliwości. Chodzi przede wszystkim o silny ból, omdlenia czy wymioty. To samo dotyczy przedwczesnego dojrzewania i miesiączki u bardzo młodych dziewczynek (9-10 lat). Tak wczesne krwawienie może być bowiem objawem zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Co w przypadku, gdy mimo upływającego czasu pierwsza miesiączka się jednak nie pojawia? Do lekarza należy udać się także w przypadku, gdy dziewczynka:

- ukończyła 15 lat i wciąż nie ma miesiączki,

- ukończyła 13 lat i nie ma miesiączki i symptomów dojrzewania, np. delikatnie zaokrąglonych piersi czy owłosienia.

Pierwsza miesiączka - co z ciążą?

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa około 28 dni i dzieli się na 4 fazy. To:

1. Krwawienie - około 4-5 dni,

2. Faza folikularna, czyli rozrost błony śluzowej macicy i wzrost pęcherzyków Graffa) - około 9 dni,

3. Owulacja, czyli jajeczkowanie - 1 dzień,

4. Faza lutealna, czyli rozwoju funkcji ciałka żółtego - około 14 dni. 

U nastolatek, które dopiero zaczynają miesiączkować, mogą pojawić się cykle bezowulacyjne, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to żadna reguła i założenie to nie może być podstawą do rezygnowania z antykoncepcji. To, czy w trakcie owulacji pojawi się jajeczkowanie, jest kwestią indywidualną każdej nastolatki.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: miesiączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL