Próba wysiłkowa, czyli EKG wysiłkowe

Jednym z badań obrazującym pracę serca jest próba wysiłkowa. EKG wysiłkowe, bo tak określa się tę metodę diagnostyczną w medycynie, ma za zadanie pokazać jak pracuje serce podczas wysiłku fizycznego.

Jednym z badań obrazującym pracę serca jest próba wysiłkowa. EKG wysiłkowe, bo tak określa się tę metodę diagnostyczną w medycynie, ma za zadanie pokazać jak pracuje serce podczas wysiłku fizycznego.

Celem badania jest określenie przyczyn bólów w klatce piersiowej, a u osób ze stwierdzona chorobą wieńcową dokonuje się oceny rokowań i dotychczasowego leczenia. Pacjenci z objawową niedomykalnością zastawki aortalnej oceniani są pod względem wydolności fizycznej (VO2).

Próba wysiłkowa - przeciwwskazania

Zanim pacjent zostanie dopuszczony do badania, należy określić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Głównymi powodami, które nie pozwalają, by próba wysiłkowa została przeprowadzona, jest świeży zawał serca (2 doby przed) oraz niestabilna choroba wieńcowa. 

Do pozostałych przeciwwskazań należą:

- objawowe zaburzenia rytmu serca

Reklama

- tętniak aorty

- nadciśnienie płucne

- zator tętnicy płucnej

- zawał płuca

- zapalenie osierdzia

- zapalenie wsierdzia

- zapalenie mięśnia sercowego

- inne ostre choroby zapalne

- przewlekłe choroby ogólnoustrojowe.

Próba wysiłkowa - przebieg badania

Pacjent przed badaniem nie powinien spożywać posiłków przez ostatnie 3 godziny, palić papierosów oraz musi odstawić niektóre leki według wskazań lekarza. Dodatkowo nie należy podejmować większych aktywności fizycznych przez 12 godzin przed badaniem

Zanim zostanie rozpoczęta próba wysiłkowa, należy wykonać EKG spoczynkowe. Samo badanie wysiłkowe może odbyć się poprzez:

- chodzenie po bieżni

- pedałowanie na ergometrze rowerowym.

W trakcie badania EKG wysiłkowego zwiększa się jego obciążenie co 3 minuty. Za pomocą podłączonych do ciała elektrod dokonuje się zapisu pracy serca. 

Dodatkowo pacjent jest cały czas monitorowany i jest mu mierzone ciśnienie tętnicze. Jeśli podczas badania nie pojawią się żadne komplikacje, to trwa ono kilkanaście minut. 

Po samym badaniu pacjent powinien odpocząć chwilę w poczekalni, zanim uda się do domu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL