Swędzi w tym miejscu? Tak ciało daje znać o robakach, raku lub hemoroidach

Swędzenie okolic odbytu to wstydliwa dolegliwość, która może mieć różne przyczyny - od alergii po poważne schorzenia układu pokarmowego. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem, korzystając z pomocy lekarzy specjalistów i wspierając się domowymi metodami. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się uporczywego swędzenia okolic odbytu.

Przyczyny swędzenia odbytu

Swędzenie odbytu jest częstym objawem - dotyka ok. 5 proc populacji. Nazwa medyczna jest bardzo ogólna - osoba dotknięta tym problemem zdrowotnym może odczuwać pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie lub bolesność w okolicy odbytu. Większość przypadków swędzenia odbytu można leczyć samodzielnie w domu zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Przyczyny świądu mogą być związane z różnymi problemami skórnymi lub chorobami wewnętrznymi. Zanim zaczniesz poszukiwać maści bez recepty i smarować podrażnione miejsca, idź do lekarza. Być może dotyczy cię któraś z poniższych dolegliwości, a swędzenie jest jednym z jej objawów. 

Reklama

Swędzenie odbytu a problemy skórne

Możliwe dermatologiczne przyczyny swędzenia okolic odbytu:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • egzema,
  • nadmierne tarcie w okolicy odbytu po wypróżnieniu,
  • stosowanie kosmetyków i środków higienicznych aromatyzowanych chemicznie,
  • uczulenie na detergenty lub barwniki odzieżowe,
  • łuszczyca,
  • niewłaściwa higiena.

Swędzenie odbytu. O jakich chorobach świadczy?

Stany chorobowe, które mogą powodować swędzenie okolic odbytu:

  • biegunka,
  • nietrzymanie stolca,
  • przetoki odbytu,
  • hemoroidy,
  • zakażenia pasożytnicze,
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • infekcje bakteryjne i grzybicze,
  • guzy odbytu.

Swędzenie okolic odbytu może być również spowodowane przyjmowaniem środków przeczyszczających lub innych leków powodujących biegunkę.

Co ciekawe niektóre pokarmy również mogą wywoływać ten objaw. Swędzenie może występować po spożyciu: czekolady, owoców cytrusowych, pikantnych potraw i pomidorów oraz napojów zawierających kofeinę. 

Swędzenie odbytu a zakażenie robakami

Najczęstszą przyczyną swędzenia okolic odbytu u dzieci są zakażenia pasożytnicze. Niestety w żłobkach i przedszkolach wciąż jest to powszechny problem. Aby postawić diagnozę, trzeba wykonać badanie na obecność pasożytów w kale. Jeśli wynik wskazuje na owsicę, należy zastosować kurację u wszystkich członków rodziny. Konieczne są również odkażanie materaców i pościeli oraz wymiana bielizny. 

Swędzenie odbytu - diagnostyka i leczenie

Kiedy swędzenie okolic odbytu jest jedynym niepokojącym stanem, niewiele osób decyduje się na wizytę u lekarza. To błąd - może się bowiem okazać, że jest to wczesny objaw poważniejszej dolegliwości. Sytuacją, w której nie możesz czekać z wizytą u lekarza, jest swędzenie, któremu towarzyszy krwawienie z odbytnicy. Zdarza się, że przyczyną swędzenia okolic odbytu są problemy psychiczne - wówczas również należy umówić się na wizytę u specjalisty.

Jeśli swędzenie jest spowodowane infekcją, lekarz przepisze preparaty przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne lub przeciwpasożytnicze, aby pozbyć się przyczyny swędzenia. Maści na receptę, które mają wyższe dawki steroidów, zwykle szybciej zmniejszają stan zapalny i spowodowane nim swędzenie niż preparaty ziołowe i metody kosmetyczne.

Swędzenie odbytu a hemoroidy

Hemoroidy, które również powodują swędzenie odbytu, mogą wymagać bardziej inwazyjnych metod leczenia, takich jak bandażowanie w celu zmniejszenia zmian lub ingerencja chirurgiczna. 

Unikanie pokarmów i leków, o których wiadomo, że powodują reakcję alergiczną w postaci swędzenia w odbycie, również pomoże zredukować nieprzyjemne objawy.

Jak zmniejszyć swędzenie okolic odbytu domowymi metodami?

Bez względu na przyczynę swędzenia, okolice odbytu należy starannie pielęgnować. Takie działanie pomoże w leczeniu farmakologicznym i zmniejszy uciążliwość objawów.

Domowe sposoby łagodzenia swędzenia okolic odbytu:

  • podczas kąpieli oczyść obszar wodą i miękką ściereczką;
  • dokładnie osusz obszar po skorzystaniu z toalety i kąpieli;
  • powstrzymaj się od drapania okolicy odbytu;
  • zaprzestań używania produktów do kąpieli zawierających perfumy lub barwniki, które mogą podrażniać skórę lub powodować reakcję alergiczną;
  • używaj papieru toaletowego, który nie zawiera ostrych barwników ani wybielaczy;
  • noś oddychającą bawełnianą bieliznę, która nie jest zbyt ciasna.

Możesz również rozważyć kąpiel nasiadową w naparach ziołowych. Leczenie hemoroidów wspiera stosowanie naparów z kory dębu. Jeśli przyczyny swędzenia są inne, wykorzystaj łagodzące działanie rumianku. Podczas nasiadówki umieszczasz pośladki i biodra w ciepłej wodzie na maksymalnie 20 minut, stosowanie tej metody może pomóc zmniejszyć podrażnienie i swędzenie. Jednak zanim z niej skorzystasz - skonsultuj się z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zaparcia możesz pokonać. Nieleczone są groźne dla zdrowia

Hemoroidy mogą mieć nawet najmłodsi

Jakich produktów spożywczych unikać, gdy masz hemoroidy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL