Jak wygrać z hemoroidami? Dieta, maści, kąpiele, okłady na hemoroidy

Hemoroidy są przykrym i niestety bardzo powszechnym problemem zdrowotnym, który znany jest od bardzo dawna. Opisy leczenia nieprzyjemnych dolegliwości okolicy odbytu sięgają starożytnego Rzymu. Część metod terapeutycznych jest stosowana do dzisiaj, inne odeszły w zapomnienie. Współczesna medycyna proponuje także coraz to nowocześniejsze techniki operacji hemoroidów. Ale czy z hemoroidami można wygrać domowymi sposobami? Jakie domowe sposoby polecane są przez lekarzy, a jakich się wystrzegać? I czym właściwie hemoroidy są i jak się objawiają? Wyjaśniamy.

Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze nazywane także hemoroidami występują u każdego zdrowego człowieka. Są to zbudowane z naczyń "poduszeczki", które uwypuklają się do kanału odbytu, a ich głównym zadaniem jest uszczelnianie go i zapobieganie niepożądanemu przedostawaniu się stolca i gazów. Zdarza się jednak, że ulegają powiększeniu, a w ich obrębie rozwija się stan zapalny dający przykre objawy. Stan taki nazywany jest chorobą hemoroidalną, ale powszechnie używa się też po prostu określenia "hemoroidy" także na samo schorzenie. 

W odbycie znajdują się zewnętrzne oraz wewnętrzne guzki krwawnicze. Te wewnętrzne w przypadku powiększenia się początkowo wyczuwalne są tylko podczas badania per rectum, następnie mogą wystawać z kanału odbytu. Natomiast te zewnętrzne już na samym początku przebiegu choroby objawiają się jako guzki widoczne w okolicy odbytu.

Reklama

Jak objawiają się hemoroidy?

Najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu. Zazwyczaj pojawia się podczas wypróżniania i ulega nasileniu w trakcie zaparć lub nasilonej defekacji. Ilość krwi typowo nie jest duża, w większości przypadków są to drobne ślady na papierze toaletowym lub żywoczerwone pasemka powlekające stolec. Czasem krwawienie może być obfitsze, wyraźnie plamiąc muszlę klozetową. 

Warto pamiętać, że w przypadku hemoroidów oraz innych schorzeń odbytu krew jest jasna, intensywnie czerwona, natomiast, gdy zauważymy skrzepy krwi lub czarny, smolisty stolec, to świadczy to o tym, że źródło krwawienia jest prawdopodobnie położone "wyżej" w układzie pokarmowym, co często sugeruje występowanie poważniejszych chorób, np. raka jelita grubego

Poza krwawieniem hemoroidy mogą objawiać się w postaci bólu i dyskomfortu podczas wypróżniania, często występuje świąd i pieczenie w okolicy odbytu, a w niektórych przypadkach hemoroidy wewnętrzne mogą być tak duże, że zaczynają wystawać z kanału odbytu. 

W jaki sposób leczy się hemoroidy?

Leczenie hemoroidów jest uzależnione od ich stopnia zaawansowania i dokuczliwości. Często sprawdza się terapia zachowawcza lub proste zabiegi, które można zastosować samemu w domu. W cięższych przypadkach konieczna może okazać się pomoc lekarza chirurga.

Dieta - czy ma wpływ na hemoroidy?

To, co jemy, ma niebagatelny wpływ na nasze jelita, w tym także na ich końcową część, jaką jest odbyt. Spożywanie posiłków ostro przyprawionych, alkoholu, ale też czekolady i mocnej kawy sprzyja zaparciom, a te mogą zaostrzać chorobę hemoroidalną. Wskazana zatem jest dieta przeciwzaparciowa, która obejmuje produkty bogate w błonnik, czyli świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste makarony, kasze i pieczywo. Na rynku dostępne są też gotowe preparaty z błonnika, które można dodawać do spożywanego jedzenia. 

Nie wolno zapominać też o odpowiedniej podaży płynów. Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie jest niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia i zdrowia jelit. 

Maści na hemoroidy. Jakie wybrać?

Wybierając się do apteki, można natknąć się na wiele preparatów przeznaczonych do leczenia schorzeń odbytu. Które z nich są najlepsze? 

Przede wszystkim zaleca się środki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, a także poprawiają przepływ krwi przez guzki krwawnicze. Właściwości zapalne posiadają maści sterydowe, np. z hydrokortyzonem. Lidokaina z kolei bardzo dobrze zwalcza przykry ból, który towarzyszy chorobie, a diosmina wykazuje ochronne działanie na naczynia żylne. Poza tym częstym składnikiem maści są tlenek cynku i kwas hialuronowy, które osłaniają uszkodzoną skórę. Jeśli natomiast hemoroidom towarzyszy nadkażenie bakteryjne, lekarz może zalecić środki z antybiotykiem.

Hemoroidy a dbanie o skórę wokół odbytu

Przemywanie skóry odbytu chłodną wodą po każdym wypróżnieniu działa kojąco i może pomóc złagodzić uporczywy świąd. Jeśli podmywanie nie jest możliwe, warto mieć przy sobie wilgotne chusteczki, najlepiej takie nasączone wyciągami z rumianku, nagietka lub aloesu, które wykazują działanie przeciwzapalne i ochronne. 

Innym sprawdzonym sposobem jest wykonanie tzw. "nasiadówek", czyli krótkich kąpieli w ciepłej wodzie, często z dodatkiem ziół (tutaj sprawdzą się kora dębu, szałwia i rumianek, a także nadmanganian potasu). Gdy dolegliwości są ostre, warto spróbować okładów z lodu. Należy jednak przy tym pamiętać, by lód owinąć chusteczką i przytrzymywać przy bolącym miejscu nie dłużej niż kilka minut, by nie doprowadzić do podrażnienia skóry.

Styl życia także wpływa na hemoroidy

Siedzący tryb życia, przebywanie przez długi czas w tej samej pozycji - to jedne z czynników ryzyka rozwoju choroby hemoroidalnej. Zwiększenie aktywności ruchowej jest nie tylko sposobem profilaktyki hemoroidów, ale także pozwala na spowolnienie rozwoju choroby i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Hemoroidy. Co, jeśli domowe sposoby zawiodą?

Leczenie objawowe jest bardzo skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie. W przypadku, gdy do lekarza zgłosimy się za późno lub dotychczasowa terapia nie przynosi pożądanych rezultatów, niezbędna jest pomoc chirurga. Na szczęście opracowano wiele mało inwazyjnych metod takich jak zakładanie opasek na hemoroidy, koagulację laserową, krioterapię czy podwiązywanie naczyń w okolicy guzków. W przypadkach zaawansowanych trzeba jednak sięgnąć po bardziej inwazyjne metody polegające na wycięciu hemoroidów.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zaparcia możesz pokonać. Nieleczone są groźne dla zdrowia

Hemoroidy mogą mieć nawet najmłodsi

Jakich produktów spożywczych unikać, gdy masz hemoroidy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hemoroidy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL