Tenesmus jako objaw nowotworu jelita grubego

Nowotwór jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem i częściej występuje u mężczyzn, niż kobiet. Oprócz objawów ze strony układu pokarmowego, takimi jak naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia czy silne bóle brzucha, występują również objawy nieoczywiste, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Do takiego objawu należy tenesmus. Czym jest i w jakich innych chorobach może występować?

Nowotwór jelita grubego - objawy

Nowotwór jelita daje objawy ze strony układu pokarmowego i nasilają się one wraz z postępem choroby. Pacjenci, u których na późniejszym etapie diagnostyki stwierdza się nowotwór jelita grubego, najczęściej skarżą się na:

  • bolesne skurcze brzucha,
  • naprzemienne biegunki i zaparcia,
  • utrata masy ciała,
  • spadek apetytu,
  • ślady krwi w stolcu.

Tylko szybka interwencja i podjęcie diagnostyki w kierunku nowotworu jelita grubego, daje szansę na wdrożenie leczenia i zatrzymania rozwoju choroby. Jednym z mniej oczywistych objawów, często bagatelizowanym przez pacjentów, jest nieefektywne parcie na stolec, po którym nie dochodzi do wypróżnienia.

Reklama

Tenesmus, czyli nieefektywne parcie

Uczucie parcia na stolec jest jednym z objawów raka jelita grubego. Może pojawić się w krótkim czasie po oddaniu stolca, jednak ponowne skorzystanie z toalety nie przynosi zamierzonego efektu. Częste parcie na stolec może sprawiać dyskomfort, a nawet ucisk w podbrzuszu, ból brzucha i okolic odbytu.

W trakcie takiej wizyty w toalecie ilość oddanego stolca może być zerowa, lub niewielka, mimo silnej potrzeby skorzystania z toalety. Często pacjenci tę dolegliwośc mogą łączyć z występowaniem sytuacji stresowej, która wywołuję potrzebę częstego korzystania z toalety. Objaw ten jest jednak niepokojący, kiedy trwa kilka dni i towarzyszy mu silny ból i skurcze.

Kiedy występuje silne parcie?

Uczucie niepełnego wypróżnienia nie musi towarzyszyć tylko chorobom nowotworowym, ale jest również objawem wynikającym z innych dolegliwości. Tenesmus to objaw charakterystyczny w przypadku:

  • zespołu jelita drażliwego - chorobie towarzyszą skurczowe bóle brzucha, zamiana w rytmie wypróżnień a także uporczywe wzdęcia,
  • kamicy nerkowej - silne parcie może pojawić się w sytuacji, w której kamień nerkowy utknął w dolnym odcinku moczowodu,
  • wypadania narządów miednicy - obniżenie narządów rodnych u kobiet może powodować ucisk i wrażenie nieustannej potrzeby parcia na stolec,
  • infekcji pasożytniczej odbytu,
  • zakażenia bakterią Shigella - w tym przypadku mogą pojawiać się kurczowe bóle brzucha, ropne stolce podbarwione krwią oraz silne parcie na stolec.

Diagnoza raka odbytu

Objawu ciągłego parcia na stolec nie można ignorować i należy jak najszybciej skonsultować go z lekarzem. Oprócz pełnego wywiadu, jaki powinien zebrać, lekarz wykonuje również badanie per rectum, czyli badanie przez odbyt.

Kolejnym etapem w diagnostyce jest wykonanie badania na obecność markerów nowotworowych, morfologii krwi a także badanie kału na obecność utajonej krwi.

Badaniem obrazowym w przypadku dolegliwości ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jest przeprowadzenie kolonoskopii - wprowadzenie endoskopu przez odbyt celem obejrzenia jelita, oceny, czy występują jakieś zmiany oraz pobrania wycinka jelita grubego do badania histopatologicznego.

Postawienie diagnozy jest kluczowe, by zlikwidować nieprzyjemny objaw, jakim jest tenesmus. W przypadku zakażeń bakteryjnych czy innych chorób, niebędących nowotworem, objaw ten ustępuje wraz z wyleczeniem choroby.


CZYTAJ TAKŻE: 

To pierwsze objawy raka żołądka

Pięć najskuteczniejszych produktów na zaparcia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL