Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie

Swędzenie pochwy to nieprzyjemny problem, który dotyczy wielu kobiet. Może być objawem chorób, m.in. grzybicy pochwy, zapalenia pochwy czy chorób przenoszonych drogą płciową - np. rzęsistkowicy. Bardzo często zdarza się jednak, że swędzenie pochwy nie jest związane z żadnym z wymienionych schorzeń. Nieprzyjemne pieczenie w okolicy pochwy i sromu może łączyć się bowiem także z czynnikami środowiskowymi i stylem życia. Zobaczcie najważniejsze przyczyny oraz możliwe leczenie swędzenia pochwy.

Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie

Swędzenie pochwy to popularny problem, który pojawić się może u kobiet w każdym wieku. Wiele z nich bagatelizuje problem, jednak jest to duży błąd. Nie należy leczyć się na własną rękę. Swędzenie pochwy może być bowiem objawem wielu chorób, które wymagają leczenia. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące schorzenia pochwy, które wiążą się z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia.

Grzybica pochwy - objawy i przyczyny

Choroba wywoływana jest bakteriami Candida albicans. Poza swędzeniem pochwy i sromu u chorych pojawić się mogą także inne objawy. To przede wszystkim biała wydzielina, zaczerwienienie okolic intymnych, ból podczas stosunku oraz uczucie suchości. Grzybica pochwy bardzo często występuje u ciężarnych. Trzeba wiedzieć, że choroba w wielu wpadkach ma nawracający charakter. Zazwyczaj wiąże się to z nieprawidłowym leczeniem wcześniejszej infekcji. Jak leczy się grzybice pochwy? Dobre efekty przynoszą leki przeciwgrzybicze. Pacjentkom przypisuje się je w formie tabletek doustnych lub dopochwowych.

Reklama

Zapalenie pochwy - objawy i przyczyny

Intensywne swędzenie pochwy może być także objawem zapalenia. Powodują je bakterie, pierwotniaki oraz drożdże. Poza pieczeniem u chorych na zapalenie pochwy wystąpić mogą także upławy - żółte, różowe i brunatne, obrzęki okolic intymnych, a nawet ból. Chorobie towarzyszyć może także stan zapalny dróg moczowych. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych.

Rzęsistkowica - objawy

Kolejną chorobą, w przebiegu której pojawić się może swędzenie pochwy, jest rzęsistkowica. Chorują na nią głównie kobiety w wieku 30-40 lat. U mężczyzn rzęsistkowica bardzo często przebiega bezobjawowo. Choroba przenoszona jest drogą płciową. Wywołuje ją pierwotniak z grupy wiciowców. Poza swędzeniem rzęsistkowica objawia się także żółtymi upławami o nieprzyjemnym zapachu, bolesnym parciem na mocz, częstym oddawaniu moczu oraz bólem w podbrzuszu. Leczenie rzęsistkowicy opiera się przede wszystkim na podawaniu pacjentowi metronidazolu. Co ważne, leczenie powinno obejmować wszystkich domowników, tylko wtedy będzie skuteczne. Podczas leczenia należy zrezygnować z kontaktów seksualnych.

Cukrzyca a zakażenia intymne

Nie każdy wie, że swędzenie pochwy powodować może także cukrzyca. W tym wypadku swędzenie ma związek z dużą ilością drożdżaków w organizmie. Leczenie cukrzycy zależy od typu choroby i ogólnego stanu pacjentki. Chorym zazwyczaj podaje się leki obniżające poziom cukru lub insulinę. Pacjentki ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny z dużą dokładnością dbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych. Cukrzyca może bowiem spowodować nawrót nieprzyjemnego swędzenia.

Inne przyczyny swędzenia pochwy

Warto pamiętać, że swędzenie pochwy nie zawsze musi mieć związek z opisywanymi chorobami. Bardzo często zdarza się, że swędzenie wiążę się z czynnikami środowiskowymi i stylem życia. Przede wszystkim należy zacząć od kosmetyków, które mogą podrażniać pochwę. Do higieny miejsc intymnych nie należy używać zwykłego mydła ani pachnących żeli pod prysznic. Najlepszym pomysłem jest stosowanie specjalnych żeli do higieny intymnej o pH 5,2. Swędzenie może mieć także związek ze środkami do prania lub płukania, odzieżą - za ciasną lub wykonaną ze sztucznego materiału, lub stosowanymi lekami - zwłaszcza antybiotykami.

Inne możliwe przyczyny swędzenia pochwy to:

  •    uczulenie na lateks znajdujący się w prezerwatywach,
  •    kolorowy i zapachowy papier toaletowy,
  •    zapachowe wkładki higieniczne lub podpaski,
  •    odwodnienie organizmu, częste korzystanie z basenu - chodzi przede wszystkim o częsty kontakt z chlorem, 
  •    upał,
  •    uczulenie na lubrykanty.
INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: infekcje intymne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL