Mononukleoza - nie tylko dziecięca przypadłość

Mononukleoza nazywana bywa chorobą pocałunków, gdyż najczęściej przenosi się przez ślinę. Atakuje najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodzież. U dorosłych miewa zazwyczaj cięższy przebieg.

Mononukleoza - co to za choroba?

Mononukleoza to ostra zakaźna choroba wirusowa wywoływana przez wirus EBV (wirus Epsteina-Barr z grupy wirusów opryszczki). Zakażenie następuje przez kontakt ze śliną osoby zarażonej lub nosiciela wirusa - może to być pocałunek, ale i poprzez sztućce, naczynia, czy tez zabawki, które dzieci tak lubią brać do ust. 

Mononukleozą znacznie rzadziej można się zarazić przez krew (transfuzje). Wirus EBV wnika do ślinianek i tam się się mnoży. Nie zawsze mononukleoza daje o sobie znać, może też nie zostać rozpoznana.

Mononukleoza - objawy

Mononukleoza jest trudna do rozpoznania, gdyż przypomina infekcję gardła. Pierwsze objawy występują dopiero kilkadziesiąt dni od zarażenia. Charakterystyczne dla mononukleozy są:

Reklama

- wysoka, długo utrzymująca się gorączka, słabo reagująca na leki

- obfity katar

- silny ból gardła - powiększone migdałki, z charakterystycznym nalotem

- powiększone węzły chłonne - twarde, wrażliwe na dotyk

- ból brzucha związany z powiększoną śledzioną.

Kiedy mononukleoza zostanie uznana za infekcję bakteryjną i będzie leczona antybiotykiem z grupy amoksycyklin pojawia się specyficzna wysypka.

Mononukleozę potwierdzić można badaniami krwi, szczególnie przez stwierdzenie przeciwciał na wirus EBV. 

Mononukleoza - postępowanie i leczenie

W profilaktyce mononukleozy istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny i nauczenie dziecka unikania pewnych zachowań np. brania do ust różnych przedmiotów czy nie swoich sztućców. Mononukleoza nie wymaga specjalnych leków. 

Niezwykle istotne jest łagodzenie objawów, szczególnie gorączki, bólu gardła i uporczywego kataru. Zaleca się dużo odpoczynku, leżenie, brak nadmiernego wysiłku. Dzieci powinny dużo pić i jeść lekkostrawne posiłki.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL