Kiedy trzeba zrobić biopsję?

​Biopsja to zabieg pobrania żywej tkanki w celach diagnostycznych. To zabieg inwazyjny, ale rzadko związany z powikłaniami.

​Biopsja to zabieg pobrania żywej tkanki w celach diagnostycznych. To zabieg inwazyjny, ale rzadko związany z powikłaniami.

Biopsja - kiedy?

Dokonuje się jej w przypadku, gdy mamy do czynienia z tkanką chorobowo zmienioną. Celem jest przebadanie histopatologiczne takiej tkanki w celu ocenienia stopnia zmian i podjęcia ewentualnych dalszych kroków - leczenia lub usunięcia. 

Jeżeli na ciele obecne są zmiany o niejasnym charakterze: guzki w narządach, zmiany skórne czy nieprawidłowości w stanie błony śluzowej lub szpiku kostnego - biopsja jest pierwszym podejmowanym krokiem. To dzięki niej możemy ocenić ewentualny charakter patologiczny zmian (np. nowotwór złośliwy).

Rodzaje biopsji

Najczęściej stosowane rodzaje biopsji to biopsja igłowa oraz chirurgiczna. Ta pierwsza wiąże się z zabiegiem, w którym używa się cienkiej, pustej w środku igły. Pobiera się nią tkankę lub płyn do analizy, często znieczulając wcześniej miejsce dokonania biopsji. 

Reklama

Biopsja chirurgiczna to rodzaj zabiegu, w którym użycie igły biopsyjnej nie zadziała, ponieważ zmiana jest zbyt duża lub położona zbyt głęboko. W przypadku biopsji chirurgicznej używa się skalpela lub instrumentu endoskopowego. Jeżeli podczas biopsji pobiera się kilka wycinków, nazywa się ją biopsją wielowycinkową.

Schorzenia najczęściej związane z wykonaniem biopsji

Zwykle biopsję kojarzymy z badaniem nowotworu, ale tak naprawdę dzięki tej metodzie można rozpoznać jeszcze cały szereg innych schorzeń, takich jak niepłodność, anemia, przewlekłe zapalenie wątroby czy stany zapalne tętnic.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL