​Łupież - przyczyny i rodzaje

Łupież nie tylko wygląda mało estetycznie, może być także oznaką poważniejszych schorzeń. Nasila się zwłaszcza zimą, często powraca, pojawia się nie tylko na głowie.

Łupież - przyczyny

Łupież wywołuje grzyb (drożdżak) będący częścią naturalnej flory skóry. Nie sprawia problemów dopóki nie przetłuści lub nie wysuszy się nam nadmiernie skóra głowy.

Na powstawanie łupieżu mogą też mieć wpływ zaburzenia hormonalne, problemy neurologiczne, zaburzenia odporności, stres, niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy, przegrzewanie, zanieczyszczone i suche powietrze.

Łupież - rodzaje

Wspólną cechą różnych rodzajów łupieżu jest złuszczanie się naskórka. Najczęściej atakuje nas łupież suchy (biały) - przesuszona skóra jest bardzo wrażliwa i nawet niewielkie kolonie grzybów mogą ją łatwo podrażniać. Łupież suchy poznajemy po sypiących się suchych, jasnych płatkach skóry.

Reklama

Łupież tłusty (łojotokowy) występuje na skórze mającej problemy z nadmierną produkcją sebum, które jest idealną pożywką dla grzybów. Pojawia się stan zapalny, zaczerwienie, swędzenie i złuszczanie naskórka. Na skórze mogą się tworzyć żółtawe charakterystyczne skupiska.

Łupież występuje nie tylko na skórze głowy. Łupież pstry to rodzaj grzybicy skóry atakującej najczęściej klatkę piersiową. Łupież rumieniowy jest infekcją bakteryjną i występuje przede wszystkim w okolicach pachwin ud u mężczyzn. Natomiast łupież różowy (Gilberta) najprawdopodobniej wywołuje wirus i pojawia się na tułowiu i kończynach.

Łupież - pielęgnacja

Kiedy łupież nie jest bardzo dotkliwy wystarcza odpowiednia pielęgnacja dostępnymi środkami (szampony, odżywki) - ważne jest by były to środki delikatne nie powodujące kolejnych podrażnień. 

Polecany jest szampon dziegciowy, który hamuje rozwój grzybów oraz kosmetyki zawierające cynk, kwas salicylowy, ketokonazol. W przypadkach nawracającego uporczywego łupieżu warto wybrać się do dermatologa, który zaleci skuteczniejsze, mocniejsze środki lecznicze np. leki przeciwgrzybiczne.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL