Co to są cysty i jak się je leczy?
Cysta, zwana inaczej torbielą, to zamknięta jama, którą wypełnia płyn, gaz lub półstały materiał. Substancje o półpłynnej lub litej konsystencji rzadziej wypełniają cysty.
Cysta jest wytworem patologicznym, który czasami może występować pojedynczo, czasem towarzyszy mu więcej blisko położonych torbieli. To patologiczny wytwór, który może się również różnić wielkością.
Niektóre można wykryć jedynie pod mikroskopem, inne sprawiają problem uciskiem na sąsiadujące narządy czy tkanki. Niejednorodne są też problemy, które może spowodować cysta.
Różne są przyczyny pojawiania się cyst. Najczęściej będą to infekcje, zaburzenia przepływu płynu międzytkankowego, urazy, nowotwory, przewlekłe stany zapalne, predyspozycje genetyczne czy wady w rozwoju narządów jeszcze na etapie płodowym.
Typowo kobiecy problem z cystą to wystąpienie jej w narządzie rodnym. Sporadycznie cystę odkrywa się na wargach sromowych, znacznie częstsza lokalizacja to przedsionek pochwy, szyjka macicy, sama macica i jajowody. Najczęstsza lokalizacja to jajniki. Ale cysty znajdujemy też w piersiach.
Leczenie cyst uzależnione jest od jej umiejscowienia w organizmie i problemów, jakie sprawia. Lekarze mogą zastosować prosty drenaż a także zabieg chirurgiczny.