Tympanometria - wskazania do badania i jego przebieg

To całkowicie bezinwazyjne badanie ucha środkowego oceniające jego stan. Metoda ta określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej) w sposób obiektywny.

To całkowicie bezinwazyjne badanie ucha środkowego oceniające jego stan. Metoda ta określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej) w sposób obiektywny.

Podczas badania pacjentowi nie wolno ziewać, mówić i przełykać śliny, gdyż mogłoby to zakłócić jego wyniki.

Tympanometria - wskazania

Głównym wskazaniem do tego badania jest niedosłuch odbiorczy (czuciowo - nerwowy) i przewodzeniowy:

- przy niezmienionej błonie bębenkowej

- z widocznym płynem w jamie bębenkowej

- przy złej drożności trąbki słuchowej

- z nieustaloną przyczyną za pomocą innych metod badania słuchu.

Tympanometria wykorzystywana jest również przy niedowładzie nerwu twarzowego.

Tympanometria - przebieg badania

Przed wykonaniem tympanometrii powinno się przeprowadzić badanie otolaryngologiczne z oceną drożności trąbki słuchowej. Konieczna jest też ocena słuchu na podstawie badania subiektywnego słuchu (audiometria słowna, audiometria tonalna, próby nadprogowe).

Reklama

Tympanometria jest przeprowadzana najczęściej przez audiologa w specjalnym pomieszczeniu, które powinno być wyciszone. Po otoskopii i informacji, czego nie należy robić podczas badania, do ucha zostaje wprowadzona sonda pomiarowa. Wtedy ucho zostaje uszczelnione zatyczką, która za pomocą przewodów łączy się z aparatem tympanometrycznym. 

Podczas badania dokonywane są zmiany ciśnienia i emitowane dźwięki, a jego wynik zostaje zapisany w formie tympanogramu. Jest to krzywa, dzięki której można określić przyczyny niedosłuchu. Pacjent w trakcie badania, które trwa kilka do kilkunastu minut, siedzi. Tympanometria jest bezbolesna, ale czasem wywołuje uczucie dyskomfortu.

Badanie nie wywołuje żadnych powikłań i w razie potrzeby może zostać wykonane ponownie. Nie stanowi również żadnego zagrożenia dla kobiet w ciąży.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL