​Do czego służy melanina?

Melanina stanowi grupę pigmentów odpowiadających za kolor skóry, włosów oraz oczu. Znajduje się odpowiednio w skórze właściwej i naskórku, we włosach oraz w naczyniówce.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje melaniny:

- eumelanina (kolor ciemny: brąz i czerń),

- feomelanina (kolor od czerwonego do żółtego)

- neuromelanina (powstaje z dopaminy).

Funkcje melaniny

Jej podstawowa a zarazem chyba najważniejsza cecha to ochrona skóry przed promieniami słonecznymi. Nie pozwala przenikać promieniom ultrafioletowym (UV) do jej wnętrza. Pod wpływem promieni zwiększa się ilość melaniny, czego skutkiem jest pojawienie się opalenizny, ale bez uszkodzeń skóry.

Melanina to również barwnik włosów. Od niej zależy, czy ktoś ma ciemne lub jasne włosy. Dodatkowo odpowiada za siwienie ciemnych włosów w skutek jej zanikania. Niestety w tej chwili jest to proces nieodwracalny i trudny do spowolnienia. Wiele zależy jednak od uwarunkowań genetycznych.

Reklama

Kolor tęczówki zależy również od ilości i rodzaju melaniny. Dzieci rodzą się z niebieskimi oczami, bo wytwarzanie melaniny w tęczówce rozpoczyna się nieco później. Niedobór lub nadmiar melaniny w tęczówce może prowadzić do zaburzenia zwanego heterochronią. Objawia się to różnorodnością barwy tęczówek.

Brak melaniny czyli albinizm

Zdarza się, że rodzi się dziecko z wrodzonym brakiem pigmentacji. Nie możność wyprodukowania melaniny jest powodem bielactwa czyli albinizmu. Skóra takiego osobnika jest z tego względu bardzo wrażliwa, na promienie słoneczne bardzo szybko reaguje poparzeniami, a tęczówki robią wrażenie czerwonych. A więc melanina odpowiada nie tylko za barwę skóry, ale też za prawidłowe jej funkcjonowanie.

***

Zobacz również:

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kolor oczu | skóra | tęczówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL