Andropauza – przyczyny, objawy, łagodzenie objawów

Mianem andropauzy określa się niedobór męskich hormonów (androgenów) związany z wiekiem. Popularnie zwana męskim przekwitaniem, jest procesem całkowicie od niej odmiennym.

Mianem andropauzy określa się niedobór męskich hormonów (androgenów) związany z wiekiem. Popularnie zwana męskim przekwitaniem, jest procesem całkowicie od niej odmiennym.

Andropauza - męska menopauza


Prawidłowy medyczny termin dla andropauzy to PADAM (partial androgen deficiency in the aging male). Zmniejszenie wydzielania się androgenów pojawia się stopniowo - w wieku 40-60 lat następuje spadek poziomu podstawowego męskiego hormonu produkowanego przez jądra - testosteronu. Spadek ten jest nieznaczny - na poziomie około 1% rocznie.

Nie ma jednego wyraźnego objawu, takiego jak brak miesiączki u kobiet. Nie da się jednoznacznie zdiagnozować zachodzącego procesu - u kobiet wystarcza badanie poziomu hormonu przysadkowego FSH lub kobiecego hormonu estradiolu.

Andropauza - objawy

Andropauzę przyspieszać mogą choroby (np. miażdżyca), a jej objawy częściej zależą od ogólnego stanu zdrowia niż od wieku. Nie bez wpływu pozostaje także męska niechęć do kontrolowania swojego stanu zdrowia i podejmowania leczenia. Typowe, łatwe do zaobserwowania symptomy andropauzy to: 

Reklama

- zaburzenia erekcji, impotencja, zmniejszenie popędu seksualnego 

- nadmierna potliwość, napady gorąca, palpitacje serca, zaburzenia snu 

- osłabienie organizmu - łatwiej o szybsze zmęczenie

- kłopoty z przerostem gruczołu krokowego

- nadciśnienie tętnicze

- odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu

- przerzedzenie owłosienia

- zmiany nastrojów (nawet depresja) i kłopoty z koncentracją. 

Andropauza - postępowanie

Wystarczy niewiele, żeby zmniejszyć dotkliwość niektórych objawów andropauzy:

- regularne badania kontrolne także u specjalistów (urologa, endokrynologa, androloga)

- zalecona przez lekarza hormonalna terapia zastępcza (obok testosteronu także melatoniny, somatotropiny, DHEA)

- zdrowy styl życia - unikanie stresu, aktywność, zdrowa dieta i ograniczanie tłuszczów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL