Poznaj objawy raka żołądka. Nadzieja we wczesnym rozpoznaniu

Rak żołądka od dawna zaliczany jest do najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych. Rocznie umiera na niego ponad 5 tys. osób w Polsce. Często rozwija się podstępnie przez wiele lat, dając mało charakterystyczne objawy. Może usypiać to czujność chorych i opóźniać postawienie prawidłowej diagnozy, a na całkowite wyleczenie może już być zbyt późno. W jaki sposób objawia się rak żołądka? Jak przebiega jego diagnostyka i leczenie?

Przyczyny raka żołądka

Wykryto wiele czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi raka żołądka. Na niektóre nie mamy niestety wpływu - statystycznie pojawia się on częściej u mężczyzn (2-3 razy częściej niż u kobiet) i osoby z grupą krwi A. Jednak niezwykle istotną rolę w jego rozwoju pełnią również nasze codzienne złe nawyki i wybory - nadużywanie soli, dieta uboga w warzywa i owoce czy palenie papierosów, które zwiększa to ryzyko aż dwukrotnie. Na rozwój tego raka narażone są również między innymi osoby z długotrwałą i nieleczoną infekcją Helicobacter pylori czy też pracujące w przemyśle hutniczym i gumowym.

Reklama

Rak żołądka - objawy

Rak żołądka bardzo często przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one niecharakterystyczne. Sprawia to, że pacjenci często zgłaszają się po pomoc zbyt późno, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Niestrawność, bóle brzucha, utrata apetytu, chudnięcie, szybkie uczucie pełności i nudności to objawy, które mogą pojawiać się w przebiegu refluksu czy choroby wrzodowej, dlatego nie zawsze niepokoją chorego. Wraz z postępem choroby guz rozrasta się i nacieka okoliczne narządy - przełyk, dwunastnicę. Zaawansowany rak żołądka może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i odległe, najczęściej do wątrobypłuc kości. Mogą one być przyczyną duszności lub silnych bóli kręgosłupa. Przerzuty mogą pojawić się również w jajniku (guz Krukenberga) i odbytnicy.

Diagnostyka raka żołądka

Najistotniejszą rolę w diagnostyce raka żołądka mają badania obrazowe, w szczególności gastroskopia. Oprócz dokładnego zbadania błony śluzowej żołądka pozwala ona pobrać wycinki z każdej podejrzanej zmiany do badania histopatologicznego. Jest ono niezbędne do ostatecznego rozstrzygnięcia, czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową. Ponadto wykonuje się również USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny jamy brzusznej i badanie PET, które pozwalają wykryć przerzuty raka do innych narządów. Wyniki oznaczeń stężenia markerów nowotworowych (CA19-9 i CEA) należy interpretować ostrożnie, ponieważ ich poziom wzrasta również w przebiegu innych chorób, jak rak jelita grubego, marskość wątroby czy choroba wrzodowa. Są one jednak bardzo przydatne w wykrywaniu nawrotu choroby po chirurgicznym wycięciu guza. Inne badania, jak morfologia krwi, OB i CRP i parametry czynności narządów są przydatne do oceny stanu chorego, jednak nie wykorzystuje się ich bezpośrednio w diagnostyce raka żołądka.

Leczenie raka żołądka

Jedyną metodą leczenia raka żołądka, która daje szanse na całkowite wyleczenie, jest całkowite chirurgiczne wycięcie guza - często usuwa się cały żołądek wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Niestety jest to możliwe jedynie u chorych, u których raka rozpoznano na wczesnych etapach choroby, gdy nie doszło do rozwoju przerzutów odległych. U pacjentów z zaawansowaną chorobą stosuje się chemioterapię, radioterapię bądź też zabiegi chirurgiczne, które mają na celu poprawę jakości, długości i komfortu życia chorego. U niektórych pacjentów możliwe jest również zastosowanie celowanego leczenia, skierowanego przeciwko cząstkom obecnym na powierzchni komórek raka (HER-2). Leczenie to jest ostatnią deską ratunku w szczególności dla chorych z zaawansowaną chorobą z licznymi przerzutami odległymi.

Rokowanie raka żołądka

Jak długo żyje się po postawieniu diagnozy raka żołądka? Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to głównie od zaawansowania choroby. Szanse na całkowite wyleczenie mają chorzy, u których nie doszło do rozwoju przerzutów odległych, a guz został usunięty w całości. Często jednak nie jest to możliwe ze względu na zaawansowane stadium choroby już w momencie rozpoznania - wtedy rokowanie jest znacznie mniej pomyślne. Szacuje się, że 5 lat od postawienia diagnozy przeżywa jeden na 5 pacjentów.

Jak się uchronić przed rakiem żołądka?

Na rozwój raka żołądka wpływa wiele czynników, które możemy w pełni modyfikować. Niezwykle ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała za pomocą diety i regularnej aktywności fizycznej. Warto ograniczyć ilość spożywanej soli, jeść więcej warzyw i owoców oraz unikać żywności przetworzonej. Konieczne jest także rzucenie palenia tytoniu i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu do minimum.


CZYTAJ TAKŻE: 

Wysoka śmiertelność raka trzustki. Poznaj objawy

Zapalenie śluzówki żołądka. Jak je leczyć?

Jakich produktów unikać w chorobie nowotworowej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: raki | rak żołądka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL