Marskość wątroby - co o niej wiadomo?

Marskość wątroby to poważna choroba dotycząca miąższu narządu, polegają na postępującym włóknieniu. Narząd traci prawidłową strukturę anatomiczną, a tym samym nie może prawidłowo spełniać swojej funkcji. Powstające uszkodzenia są nieodwracalne.

Warto podkreślić, że nadużywanie alkoholu jest czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia choroby. Poza alkoholizmem, marskość może być powikłaniem: zakażenia WZW B i WZW C, chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, choroby Wilsona, chorób przewodu żółciowego, hemochromatozy, oraz nadużywania niektórych leków. Objawy marskości wątroby wynikają ze zmian w krążeniu wrotnym lub zaburzeń w obrębie metabolizmu.

Jak objawia się marskość wątroby?

W czasie trwania pierwszej fazy, choroba rozwija się niezauważalnie, pozostaje bezobjawowa. Taki stan rzeczy może się utrzymywać latami. W następnej kolejności pojawiają się niespecyficzne objawy, które mogą zostać przypisane zupełnie innym chorobom. Należą do nich: świąd, zmęczenie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia), zmęczenie, utrata apetytu. Objawy, które uznaje się za poważne i wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej, to: krwawienie z układu pokarmowego, żółtaczka, szybka utrata masy ciała, jadłowstręt, stany podgorączkowe, przykurcz palców, obrzęk podudzi, łatwe powstawanie siniaków, wodobrzusze i przepuklina pępkowa.

Reklama

Jak diagnozuje się marskość wątroby?

Pacjent, którego objawy wskazują na marskość wątroby, może spodziewać się, że zlecone zostaną mu badania laboratoryjne. Wyniki mogące wskazywać na marskość wątroby to: zwiększone stężenie immunoglobuliny klasy G, zmniejszona liczba leukocytów oraz małopłytkowość. Bada się także: enzymy wątrobowe, stężenie bilirubiny i parametry układu krzepnięcia. Niemniej, podstawą pozostaje dokładny wywiad z pacjentem. Specjalista ocenia, czy chory wykazuje następujące cechy: zażółcenie białek oczu, zaczerwienione dłonie, wychudzone kończyny górne i dolne podczas wydęcia brzucha (co w nomenklaturze medycznej określa się mianem "kasztanowego ludzika"), zaczerwienienie w obrębie warg i błony śluzowej jamy ustnej, czy widoczne są naczyniaki i czy skóra ma ziemisty kolor.

W fazie tak zwanej wyrównanej czynności wątroby, konieczna może okazać się biopsja wątroby z potwierdzeniem histopatologicznym, podczas którego bada się pobrany wycinek. To właśnie w fazie wyrównanej czynności wątroby badania laboratoryjne mają największe zastosowanie. Pomocne okazują się także badania obrazowe. W USG ujawnia się powiększona śledziona, wątroba ma nieregularny kontur i nieprawidłowy rozmiar. Pomocniczo wykonuje się USG Dopplerowskie, które ma za zadanie uwidocznić przepływ krwi przez naczynia wątrobowe, można także zlecić wziernikowanie.

Jak leczyć marskość wątroby?

Leczenie zależy od czynnika, który wywołał marskość wątroby. Kiedy przyczyna zostanie rozpoznana, podejmuje się walkę z chorobą podstawową. Niezmiernie istotne, jest zahamowanie postępującego włóknienia narządu. Pacjentom zaleca się dbanie o dietę, nakazuje im się przestrzeganie tak zwanej ,"diety wątrobowej".

 Pamiętaj, że włóknienia wątroby nie da się odwrócić, więc bardzo ważna jest profilaktyka tego schorzenia. Osoby borykające się z problemami ze strony wątroby, powinny unikać alkoholu. Zalecane jest leczenie przeciwwirusowe, pacjentów cierpiących na któryś z rodzajów WZW, dbanie o zbilansowaną dietę i ogólnie pojęty zdrowy styl życia.  

Aleksandra Oracz

Zobacz także:

Choroba Leśniowskiego-Crohna - kto wie, może i ty chorujesz?

Refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba, która może wykluczyć z normalnego życia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wątroba | chora wątroba | wątroba choroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL