Masz stopę grecką, rzymską czy egipską? Z kształtu palców można wiele wywnioskować
Co oznacza stopa grecka, rzymska i egipska (arabska)? Co mówi o tobie kształt stóp i długość drugiego palca? Według niektórych badaczy - może być to wyznacznik zdrowia oraz pewnych życiowych predyspozycji. Za najatrakcyjniejszą pod względem wizualnym uważa się stopę egipską, pod względem medycznym - rzymską. Wygląd stóp ważny jest jeszcze z jednego powodu. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że może mieć on związek także z cechami osobowości, a nawet wykonywanym zawodem.
Stopa człowieka składa się z 26 kości, 33 stawów oraz 107 więzadeł. Ich oczywistą funkcją jest funkcja lokomocyjna, która pozwala na przemieszczanie się. Poza tym, stopy pełnią funkcję podporowo-nośną. Pomagają w utrzymaniu ciężaru ciała oraz odpowiedniej stabilizacji sylwetki.
Okazuje się, że stopy mogą być bardzo ważne z jeszcze innego powodu. Jak pokazują hiszpańskie badania, osoby o podobnym wyglądzie stóp wykazują podobne cechy osobowości. Oznaczać to może, że długość drugiego palca u stopy mówi o charakterze człowieka więcej, niż może się wydawać. O jakich typach stóp możemy więc mówić? Wyszczególnia się trzy główne typy stopy: egipską, grecką i rzymską. Czym się charakteryzują i na jakie cechy lub dolegliwości mogą wskazywać?
Stopa egipska (nazywana inaczej stopą spadzistą) to najczęściej występujący rodzaj stopy. Pod względem wizualnym uznawana jest za stopę idealną. Charakteryzuje się najdłuższym paluchem, czyli pierwszym palcem. Palce od II do V proporcjonalnie maleją, przez co stopa wydaje się smuklejsza. Szacuje się, że stopa egipska występować może nawet u 70 proc. populacji. Jej posiadacze szczególnie narażeni są na halluksy. Ich konsekwencją mogą być m.in. niestabilność stawu skokowego, duże płaskostopie, koślawość kolan, osłabienie aparatu więzadłowo-torebkowego czy przykurcz ścięgna Achillesa. Osoby posiadające stopę egipską bywają pełnymi tajemnic marzycielami. Charakterystyczna jest dla nich również zmienność nastoju, której może towarzyszyć impulsywność.
Stopa grecka charakteryzuje się najdłużej wysuniętym drugim palcem. Palec III, IV i V są podobnej długości i skierowane są lekko w dół stopy. Stopę grecką posiada około 20 proc. populacji. Najczęstszym problemem, z jakim muszą mierzyć się jej posiadacze to obciążenie drugiego palca. Doprowadzić to może do odcisków i deformacji, a w niektórych przypadkach nawet do metatarsalgii, czyli bólu pod głową kości śródstopia.
Stopa grecka swoją nazwę zawdzięcza starożytnej Grecji, gdzie równoznaczna była z inteligencją i arystokratycznym pochodzeniem. Dziś posiadacze stopy greckiej są w dużej części artystami lub sportowcami. To typ osobowości, który nie lubi nudy. Osoby z dłuższym drugim palcem są otwarci, dynamiczni oraz pozytywnie nastawieni do świata i innych ludzi. To ekstrawertycy, którzy nie zatrzymują się i żyją pełnią życia.
To najmniej powszechny rodzaj stopy. Szacuje się, że może dotyczyć on zaledwie 10 proc. populacji. W przypadku stopy rzymskiej mamy do czynienia z I, II i III palcem o podobnej długości. Spad dotyczy wyłącznie palca IV i V, które są dużo krótsze niż w przypadku np. stopy egipskiej. Mimo że stopa rzymska występuje tak rzadko, to właśnie ona uważana jest za najlepszy rodzaj pod względem medycznym. Być może wygląda mniej atrakcyjnie niż pozostałe rodzaje stóp, jednak jej rozkład palców jest najkorzystniejszy. Stopa rzymska najlepiej znosi ruch i obciążenia. Jej posiadacze zwykle nie muszą martwić się żadnymi schorzeniami, jakie występować mogą u ww. typów stóp.
Osoby ze stopą rzymską lubią się uczyć, rozwijać i poznawać nowe kultury. Z tego powodu dużo podróżują i trudno utrzymać ich w jednym miejscu. Współpraca z nimi może być jednak problemowa. Stopa rzymska bardzo często łączy się bowiem z awanturniczym charakterem i dumą.
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć chorób, które widać na stopach. Tak daje znać o sobie m.in. chore serce i nerki
Japoński lekarz dożył 105 lat. Oto sekret jego długowieczności