Najgorsza pozycja do spania. Utrudnia pracę narządów wewnętrznych, obciąża kręgosłup
Przesypiasz nawet jedną trzecią życia. Długość snu, oraz to, w jakich warunkach się odbywa, ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Dużą rolę odgrywa też pozycja, w jakiej śpisz. Niektóre ułożenia mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i kondycję kręgosłupa. W jakich pozycjach lepiej nie spać i dlaczego? Sprawdź.
Człowiek potrzebuje minimum 8 godzin snu na dobę. To liczba podawana przez ekspertów od lat i raczej nie ulega zmianie. To aż jedna trzecia doby - a zatem całego naszego życia. Liczy się jednak nie tylko, jak długo śpisz, ale jak śpisz.
Każdy z nas ma swoje ulubione pozycje do snu. Niektórzy śpią wyłącznie na brzuchu, na boku, z podkurczonymi nogami lub na plecach. Jeśli jednak uporczywie przyjmujesz podczas snu tę samą pozycję, możesz dorobić się problemów zdrowotnych. Niewłaściwa pozycja może powodować nie tylko trudności z zasypianiem, ale również odbijać się na kondycji kręgosłupa i na urodzie.
W nocy pozostajemy w tej samej pozycji od kilkunastu minut do nawet kilku godzin - niewielu osobom udaje się przespać całą noc w jednym ułożeniu. Jaka jest najbardziej popularna? Jesienią 2022 roku w serwisie sciencealert.com zostały zaprezentowane wyniki badania dotyczące "optymalnej" pozycji do snu. Udział w nim wzięło ponad 660 uczestników.
Jak wykazały badania, w trakcie snu uczestnicy przez prawie 54 proc. czasu leżeli na boku, 37 proc. na plecach i niemal 7 proc. na brzuchu. Częściej pozycję zmieniali mężczyźni, zwłaszcza ci przed 35. rokiem życia.
Pozycja, w jakiej przesypiasz noc, wpływa na zdrowie i samopoczucie, może też wywołać ucisk niektórych partii ciała lub pozwalać rozluźnić się innym. Pozycja spania oddziałuje na mięśnie, kości, żołądek, jelita, płuca, wątrobę czy pęcherz, co oddziałuje na procesy zachodzące w ciele.
Dlatego też tak ważne jest unikanie pewnych pozycji do snu, które stosowane przewlekle mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Przez właśnie nie być może będziesz się budzić niewyspany, mieć gorsze samopoczucie i odczuwać ból.
Oto niektóre możliwe skutki spania w niewłaściwej pozycji:
- bóle kręgosłupa,
- zgaga i ból brzucha,
- bóle głowy,
- obolałe mięśnie,
- zmęczenie,
- występujące przedwcześnie zmarszczki,
- senne koszmary,
- ból karku,
- ból biodra.
Trzy najbardziej probkematyczne pozycje do snu, których lepiej unikać:
1. Pozycja embrionalna
Pozycja embrionalna, nazywana również pozycją dziecka lub pozycją płodową, w przekonaniu niektórych uchodzi za zalecaną. W rzeczywistości nie przynosi zdrowiu zbyt wielu korzyści. Jest to pozycja, w której leży się na boku, a plecy są zaokrąglone. Głowa pochylona jest do przodu i skierowana w stronę klatki piersiowej, a nogi podkurczone. Taka pozycja sprawia, że ciało jest nadmiernie ściśnięte, przez co dochodzi do nienaturalnego ucisku na klatkę piersiową, brzuch i narządy wewnętrzne. Prowadzi to do problemów z trawieniem i dotlenieniem organizmu. To jednak nie koniec, bo pozycja embrionalna powoduje nacisk na jedno z bioder i obciąża kręgosłup, który jest dodatkowo nienaturalnie wygięty. Dlatego też o poranku mogą boleć stawy kolanowe, kark i plecy.
2. Pozycja na boku
Uporczywe spanie na boku może wywoływać ból biodra przede wszystkim wtedy, kiedy mamy źle dobrany materac. Zbyt miękki lub zbyt twardy może wywoływać przeciążenie stawu biodrowego. Dodatkowo spanie na boku może wywoływać lub potęgować ból biodra, jeśli w takiej pozycji będziemy podkurczać tylko jedną nogę (tak silna rotacja biodra nadweręża je).
Boczne ułożenie ciała w trakcie snu może także prowadzić do bólu odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa. Jeśli nie umiesz spać inaczej, niż na boku - zabaj i odpowiednio wyprofilowaną poduszkę, a między kolana włóż zrolowany koc lub kołdrę. Śpiąc na boku lepiej położyć się na lewej stronie ciało - to lepsze ułożenie dla krążenia krwi.
3. Pozycja na brzuchu
To jedna z najmniej odpowiednich pozycji do snu, przede wszystkim ze względu na obciążenie narządów wewnętrznych. Spanie na brzuchu wpływa również niekorzystnie m.in. na odcinek lędźwiowy, szyjny i piersiowy kręgosłupa, co przyczynia się do pogłębiania jego schorzeń i może być przyczyną porannego bólu karku i górnej części pleców.
Do listy negatywnych efektów spania na brzuchu należy również dodać jej wpływ na układ oddechowy i trawienny - ucisk na żołądek może prowadzić do zgagi. Ponadto gdy regularnie śpisz na brzuchu, naciskasz twarzą na poduszkę. Takie ułożenie przyspiesza powstawanie zmarszczek.
Za najzdrowszą i najlepszą pozycję do spania uchodzi pozycja na plecach. Dzięki takiemu ułożeniu ciała odciążamy kręgosłup, mięśnie i kark. Ręce i nogi są wówczas wyprostowane, a głowa delikatnie uniesiona ku górze, dzięki czemu lepiej nam się oddycha. Śpiąc na plecach, nieuciskane są narządy, a krew swobodnie krąży.
Spanie na plecach jest zalecane osobom borykającym się z bólami karku i kręgosłupa, ponieważ w takim ułożeniu rozluźniają się mięśnie. Takiego ułożenia ciała do snu powinny natomiast unikać osoby, które chrapią i cierpiące na bezdech senny, który w niektórych przypadkach może prowadzić do niedotlenienia. W tym przypadku objawy zmniejszają się podczas spania na boku.
Pomocna okazuje się tu terapia pozycyjna, która polega na działaniach mających na celu wsparcie kręgosłupa w utrzymaniu bocznej pozycji podczas snu. Wykorzystuje się w niej przedmioty takie jak np. piłeczka tenisowa, umieszczane w okolicy pleców, co zapobiega przekręcaniu się na plecy.
CZYTAJ TAKŻE:
Najgorsza pozycja snu. Cierpi kręgosłup, skóra i układ pokarmowy
Lekarze: "W tych przypadkach pościel zmieniaj nawet codziennie"