​Licówki - sposób na piękny uśmiech

Licówki wykorzystuje się w stomatologii estetycznej - zakłada się je tylko na zdrowe zęby wymagające nieznacznej korekty wyglądu. Licówki mogą poprawić ustawienie, kształt i barwę zębów.

Licówki - co to jest?

Licówki to bardzo cienkie osłonki - płatki (o grubości niecałego milimetra) zakładane na licową (wargową) stronę najczęściej przednich zębów - stąd też ich nazwa. Najczęściej wykonywane są z porcelany, która jest bezpiecznym materiałem dla alergików. 

Można znaleźć także uzupełnienia protetyczne akrylowe, kompozytowe, ceramiczne i pełnoceramiczne, mogą być gotowe i robione na zamówienie. Licówki wymagają użycia kleju - cementu utwardzanego specjalną lampą. Charakteryzują się długą trwałością - nawet do kilkunastu lat. 

Większość licówek wymaga wstępnego przygotowania zębów - oszlifowania powierzchni licowej i zmatowienia szkliwa.  Licówki montowane bez szlifowania mogą być łatwo usunięte. Po nałożeniu licówek występuje tzw. efekt szkła kontaktowego (całkowite zlanie się dwóch obiektów, nie widać przejścia licówki w ząb).

Reklama

Licówki - dla kogo?

Licówki wykonuje się w celach estetycznych, takich jak:

- likwidacja silnych przebarwień,

- korekta kształtu zębów - nieduże wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba,

- likwidacja lub zmniejszenie przerw miedzy zębami,

- drobne korekty ustawienia - np. przy skręceniach czy stłoczeniach dolnych zębów,

- ukrycie złamań, ukruszeń brzegu przednich zębów, pęknięć, widocznych wypełnień.

Licówek nie należy zakładać na zęby bardzo zniszczone próchnicą, leczone kanałowo oraz bardzo małe (niewystarczająca powierzchnia do zamontowania). Przeciwwskazaniem są też wady zgryzu, choroby dziąseł  (paradontoza) i przyzębia, bruksizm (patologiczne zgrzytanie zębami). W przypadku zniszczonych zębów zamiast licówek stosuje się korony (sztuczne zęby).

Posiadanie licówek nie wymaga specjalnych zabiegów - wystarcza standardowa higiena i kontrolne wizyty u stomatologa.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL