Jak działa oksytocyna?

Oksytocyna nazywana hormonem miłości kojarzy się przede wszystkim z porodem. Ma jednak bardziej skomplikowane zadania - dzięki niej kochamy bliskich i chcemy nawiązywać relacje z innymi ludźmi.

Oksytocyna nazywana hormonem miłości kojarzy się przede wszystkim z porodem. Ma jednak bardziej skomplikowane zadania - dzięki niej kochamy bliskich i chcemy nawiązywać relacje z innymi ludźmi.

Oksytocyna - jak działa?

Oksytocyna jest neuroprzekaźnikiem, hormonem wytwarzanym w mózgu, a dokładnie w jego części - podwzgórzu. Przysadka mózgowa jest magazynem oksytocyny, skąd ją uwalnia do krwi po otrzymaniu sygnału z innej części ciała. Działa zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn.

Oksytocyna - kobiecy hormon

Oksytocyna powoduje skurcze mięśni - działa na specyficzne receptory w błonie mięśniowej macicy, których liczba się zwiększa w ciąży, osiągając maksimum przed terminem rozwiązania. Już w trakcie stosunku (orgazmu) powoduje skurcze ułatwiające zapłodnienie. 

Tuż przed porodem dochodzi do rozciągnięcia szyjki macicy, wydzielają się duże ilości oksytocyny, która wywołuje skurcze i postęp akcji porodowej. Kiedy zabraknie tej naturalnej, poród może przyspieszyć oksytocyna syntetyczna podawana w trakcie porodu dożylnie.

Reklama

Oksytocyna wytwarza się po podrażnieniu receptorów w brodawkach sutkowych w trakcie karmienia piersią. Ułatwia nie tylko produkcję najcenniejszego pożywienia dla niemowląt, ale wpływa także na poczucie bliskości między matką a dzieckiem. Za niski poziom oksytocyny po porodzie może mieć wpływ na rozwój depresji poporodowej.

Oksytocyna - jak działa na mężczyzn?

Oksytocyna jest uwalniana także podczas męskiego orgazmu. Wraz z testosteronem działa na mężczyzn po zbliżeniu - to właśnie przez mieszankę tych hormonów, ku niezadowoleniu partnerek, odczuwają senność. Testosteron ma niestety także zdolność neutralizowania działania oksytocyny. 

Oksytocyna odgrywa bowiem ważną rolę w relacjach damsko-męskich, to ona odpowiedzialna jest za odczucia przywiązania i potrzeby bliskości. Dzięki niej mężczyźni kochają swoje dzieci. Oksytocyna podobno zmniejsza poziom stresu, wpływa na szybszy metabolizm i ogrywa niezbadaną jeszcze rolę w budowaniu relacji społecznych. 


 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL