Leczenie anginy ropnej u dzieci
Angina ropna to jedna z chorób zakaźnych, która polega na zapaleniu migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła. Objawy te wywołane są przez paciorkowce, które przeciążają zarażony organizm toksynami.
Zaatakowanie organizmu zajmuje im tylko kilka godzin. Niemal każde dziecko zapada na nią przynajmniej raz w życiu. Często dzieci zapadają na anginę ropną latem. Bywa ona bowiem konsekwencją zbyt nagłego zaserwowania organizmowi chłodzących doznań - zgubna tu jest klimatyzacja, napoje z lodówki, no i lody.
Przez cały rok zaś czynnikiem sprzyjającym zapadalności na anginę ropną jest osłabienie organizmu wskutek stresu, przemęczenia czy świeżo przebytej choroby.
Anginę myli się ze zwykłym przeziębieniem, które jest infekcją wirusową a nie bakteryjną. Istnieją jednak czynniki pozwalające odróżnić te choroby. Anginę ropną charakteryzuje zawsze naprawdę wysoka gorączka (nawet do 40°C) i znaczne pogorszenie kondycji całego ciała.
Dochodzą do tego dreszcze, bardzo silny ból gardła, powiększone węzły chłonne i nalot na migdałkach.
Jest to choroba w przypadku której użycie antybiotyku jest koniecznością i nie ma od tego odwołania, gdyż powikłania wywołane przez paciorkowce odpowiedzialne za anginę ropną, mogą być bardzo niebezpieczne.
Poprawa stanu chorego dziecka następuje szybko, ale kuracji nie wolno przerywać przed czasem krótszym niż 10 dni. Dziecko w tym czasie warto zatrzymać w łóżku. Należy podawać mu ciepłe płyny dla złagodzenia bólu gardła, w przypadku trudności z oddychaniem, należy je ułożyć nawet na kilku poduszkach.