Jak przebiega syfilis?
Kiła jest to jedna z groźnych chorób wenerycznych. Powoduje ją bakteria z gatunku krętek blady (Treponema pallidum). Choroba znana jest też pod nazwą syfilis.
Najczęściej syfilis rozpowszechnia się drogą płciową. Zagrożenie stanowi stosunek seksualny z nosicielem bakterii (pochwowy, oralny, analny) bez prezerwatywy. Inne drogi zarażenia są rzadko spotykane.
Ale istnieje możliwość zarażenia się przez pocałunek, gdy osoba chora ma akurat owrzodzone chorobowo błony śluzowe jamy ustnej.
Kobieta w ciąży będąca zarażona kiłą, może zakazić płód. W takim przypadku grozi to poronieniem lub przedwczesnym porodem. Występuje wtedy kiła wrodzona.
Po urodzeniu na ciele dziecka pojawiają się pęcherze i wybroczyny, w układzie oddechowym znajduje się wydzielina utrudniająca oddychanie. Do tego może dojść do wielu uszkodzeń narządów wewnętrznych i grozi głuchota, zapalenie rogówki i zapalenia stawów oraz kości.
Pierwsze objawy mogą pojawić się po 3 tygodniach od zarażenia. Syfilis uaktywnia zmiany w miejscach kontaktu z bakteriami.
Na skórze lub błonie śluzowej powstają niewielkie owrzodzenia, które są bezbolesna, ale zaraźliwość wtedy wzrasta. Po około 2-6 tygodniach zmiany znikają.
Ważne jest podjęcie leczenia w jak najwcześniejszym etapie, bo później syfilis uszkadza układ
nerwowy. Po kilku lub kilkudziesięciu latach utajenia może zaatakować układ krążenia i doprowadzić do udaru mózgu lub zapalenia opon mózgowych. Często doprowadza do zmian osobowościowych i depresji.
Wczesne leczenie odbywa się przede wszystkim za pomocą antybiotyku, najczęściej penicyliny. Później również w ten sposób zwalcza się bakterie kiły, jednak nie wszystkie uszkodzenia organizmu udaje się wyleczyć.