Odmrożenia - objawy i pierwsza pomoc

W przypadku działania niskiej temperatury oraz wilgoci mogą pojawić się odmrożenia. W takim przypadku ważna jest szczególnie pierwsza pomoc.

Odmrożenia - jak rozpoznać?

Pierwszym objawem odmrożenia jest zaczerwienienie skóry. Odczuwane jest szczypanie, pieczenie przypominające te z oparzenia. Przy pierwszym stopniu ogranicza się do miejscowego bólu, lekkiego obrzęku. Uszkodzeniu ulega tylko wierzchnia część naskórka. Drugi stopień odmrożenia to poważniejsze objawy. Tak jak przy oparzeniach pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. 

Skóra jest sina, bardziej obolała, a odmrożenie jest znacznie głębsze. Trzeci stopień charakteryzuje bardzo poważnym stan. Dotyczy rozległych powierzchni skórnych. Przenika do skóry właściwej, a nawet do głębiej umiejscowionych tkanek. Występują zaburzenia czucia. Ostatni stopień to całkowita martwica tkanek.

Reklama

Pierwsza pomoc w odmrożeniach

W przypadkach odmrożenia miejsce podrażnione winno zostać odkryte, pozbawione odzieży. Należy udać się do ciepłego pomieszczenia, by ciało powoli się nagrzało. Polecane jest picie ciepłych napoi i zjedzenie ciepłej potrawy. 

Lekko odmrożone palce nóg i rąk można zanurzyć w wodzie o temperaturze początkowej 30 stopni C. Nie używamy gorących termoforów, ani nie przykładamy odmrożonych miejsc do gorącego kaloryfera. Dopiero później podgrzewamy wodę do 36 stopni C. 

Na pęcherze można zastosować jałowe opatrunki. Odmrożenia należy skonsultować z lekarzem, który zdecyduje jak powinno przebiegać leczenie, zwłaszcza że często konieczne jest podanie surowicy przeciwtężcowej. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL