Przeholowałeś z opalaniem? Tak możesz sobie pomóc
Oparzenia słoneczne powstają, gdy nie zabezpieczasz wystarczająco skóry przed działaniem szkodliwych promieni. Aby poradzisz sobie ze skutkami oparzenia i m.in. złagodzić pieczenie skóry, bardzo ważne jest, aby działać od razu, gdy zauważy się objawy. Sprawdź, jak według dermatologów powinno się łagodzić oparzenia słoneczne.
Najbardziej narażeni jesteśmy na nie podczas upałów. Brak ochrony przeciwsłonecznej - odpowiednich ubrań, kremów z filtrem i nakryć głowy - to najczęstsze przyczyny oparzeń. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne podczas opalania również nie jest wskazana. Do tego nieprawidłowe stosowanie kosmetyków - zamiast kremu z wysokim filtrem np. olejki i preparaty przyspieszające opalanie.
Chociaż może się wydawać stanem przejściowym, oparzenie słoneczne będące wynikiem zbyt dużej ekspozycji skóry na promienie ultrafioletowe (UV) może spowodować długotrwałe uszkodzenie skóry. Uszkodzenie to zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, dlatego ochrona skóry przed słońcem ma kluczowe znaczenie.
Oparzenia słoneczne są bolesne i mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne przebarwienia. Jeśli nie udało ci się ich uniknąć, możesz jeszcze uratować skórę i samopoczucie, stosując kilka prostych metod zalecanych przez dermatologów.
Czujesz pieczenie? Nie zostawaj w pełnym słońcu
Jeśli twoja skóra jest mocno rozgrzana, zaczerwieniona i zaczyna lekko szczypać, natychmiast ukryj się w cieniu. Najlepszym rozwiązaniem jest schowanie się w chłodnym pomieszczeniu. Tam na pewno nie dotrze promieniowanie, które poparzyło twoją skórę.
Weź chłodny prysznic
Zimna woda jest najlepszym sposobem na łagodzenie objawów oparzeń - również słonecznych.
Woda obniża temperaturę mocno rozgrzanej skóry. Łagodzi nieprzyjemne pieczenie, ale również zatrzyma proces degradacji, który rozpoczął się w momencie poparzenia. Pozostań pod prysznicem co najmniej przez 10 minut, następnie bardzo delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Zacznij jednak od letniego strumienia, a następnie zmień na chłodny, bo różnica temperatur, jeśli skóra wciąż jest gorąca, może wywołać szok termiczny. Nie pocieraj skóry, po prostu delikatnie przykładaj do niej materiał. Dobrze, jeśli jej powierzchnia pozostanie lekko wilgotna.
Zastosuj preparaty nawilżające i uśmierzające ból
Użyj kremu nawilżającego zawierającego aloes lub soję, aby ukoić poparzoną słońcem skórę. Jeśli jakiś obszar ciała jest szczególnie dotknięty oparzeniem, możesz zastosować krem z pantenolem lub hydrokortyzonem, który można kupić bez recepty. Nie należy leczyć oparzeń słonecznych preparatami, w których występuje np. przeciwbólowa benzokaina, ponieważ mogą one podrażniać skórę lub powodować reakcję alergiczną. Rozważ zażycie aspiryny lub ibuprofenu, aby zmniejszyć obrzęk, zaczerwienienie i dyskomfort.
Uzupełnij płyny
Długie przebywanie w pełnym słońcu prowadzi do odwodnienia. Uzupełnij braki, stosując przelicznik 30 ml wody na kilogram masy ciała. Jeśli chcesz, by skóra zregenerowała się szybciej, skrupulatnie dbaj o ilość wypijanych płynów w ciągu doby.
Chroń poparzoną skórę
Zachowaj szczególną ostrożność, aby chronić spaloną słońcem skórę podczas gojenia. Noś odzież zakrywającą skórę, gdy przebywasz na zewnątrz. Najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne o gęstym splocie. Kiedy trzymasz tkaninę pod jasnym światłem, nie powinieneś widzieć żadnego światła.
Istnieje wiele porad, które krążą w sieci i pocztą pantoflową. Niestety część z nich nie pomoże lub wręcz zaszkodzi. Przygotowaliśmy listę rzeczy, których pod żadnym pozorem nie można robić po oparzeniu słonecznym:
- nie stosuj wazeliny na poparzoną słońcem skórę;
- nie kładź na niej okładów z lodu;
- nie przebijaj pęcherzy, jeśli się pojawią;
- nie drap, ani nie próbuj usuwać łuszczącej się skóry;
- nie zakładaj obcisłych ubrań na opaloną skórę.
Używaj kremu z filtrem każdego dnia, nawet jeśli niebo jest zachmurzone. Nałóż kosmetyk co najmniej 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Używaj również balsamu do ust lub szminki, które zawierają filtr przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30.
Wybierz filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Upewnij się, że jest wodoodporny i ma SPF 30 lub wyższy. Inne filtry przeciwsłoneczne mogą zapobiegać poparzeniu słonecznemu, ale nie chronią przed rakiem skóry. Nakładaj krem przeciwsłoneczny co dwie godziny. Jeśli pływasz lub mocno się pocisz, powtarzaj aplikację co godzinę.
Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu wody i piasku. Powierzchnie te odbijają szkodliwe promienie słoneczne, co może zwiększyć ryzyko poparzenia słonecznego.
Dzieci w wieku poniżej sześciu miesięcy w ogóle nie powinny przebywać na ostrym słońcu. Zadbaj o to, by niemowlę miało cień i przewiew.
Ogranicz czas przebywania na słońcu między godz. 10 a 16. To wtedy promienie słoneczne są najintensywniejsze. Przećwicz zasadę cienia: jeśli twój cień jest krótszy od ciebie, promienie słoneczne są najsilniejsze.
Jeśli to możliwe, załóż koszulę z długimi rękawami i długie spodnie. Len sprawdzi się bardzo dobrze, ponieważ poza przewiewnością zapewnia również efekt chłodzenia skóry. Uzupełnij strój o kapelusz osłaniający twarz, szyję i uszy oraz okulary przeciwsłoneczne. Okulary przeciwsłoneczne z soczewkami pochłaniającymi promieniowanie UV od 99 proc. do 100 proc. zapewniają optymalną ochronę oczu i otaczającej je skóry.
Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli bierzesz leki, które mogą zwiększać wrażliwość na słońce. Są to określone rodzaje antybiotyków, środki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, leki na ciśnienie krwi i preparaty stosowane w chemioterapii.
CZYTAJ TAKŻE:
Jakie objawia się uczulenie na słońce i jak je leczyć?
O tej porze "naładujesz się" witaminą D. Istotnych kilka szczegółów
Suszysz włosy na słońcu? Ten błąd może słono kosztować. Oto co im grozi