Jak objawia się uczulenie na słońce i jak je leczyć?

Promieniowanie UVA i UVB może być szkodliwe dla skóry nie tylko dlatego, że przyczynia się do powstawania raka skóry, ale także jako silny alergen, u niektórych osób wywołujący reakcję autoimmunologiczną organizmu i stan zapalany skóry. Jakie są objawy uczulenia na opalanie? Co zrobić, by ich uniknąć? Przeczytaj.

Uczulenie na słońce - co to takiego?

Uczulenie na słońce to alergia na promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Podobną reakcję też może wywołać zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza latem. 

Promienie słoneczne mogą uczulać

Inny powód pojawienia się u niektórych posłonecznej wysypki to wynik reakcji chemicznej zachodzącej na skórze posmarowanej pewnymi kosmetykami lub z powodu przyjmowania niektórych leków. Pod wpływem ciepła i promieniowania niektóre składniki produktów do pielęgnacji i farmaceutyków powodują odczyny alergiczne na skórze. 

Reklama

Czytaj także: Zażywasz te leki? Nie wychodź na słońce 

Uczulenie na słońce - objawy

Najczęściej uczulenie na słońce objawia się problemami skórnymi. Są to przede wszystkim symptomy typu:

  • swędzenie
  • pieczenie
  • czerwone bąble
  • rumień
  • obrzęki
  • piekące pęcherze
  • wyprysk kontaktowy (wypryski, swędzące grudki).

Ze względu na niespecyficzne objawy, które występują także w przebiegu chorób zakaźnych (np. ospy i półpaśca), uczulenie na słońce bywa mylone z innymi dolegliwościami. By stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z alergią na promieniowanie słoneczne konieczne bywa wykluczenie innych chorób. 

Warto zwrócić uwagę na czas i okoliczności pojawienia się bąbli i wysypki, oraz czy nie towarzyszą im inne symptomy, np. gorączka, bóle głowy czy katar. 

Uczulenie na słońce - sposoby łagodzenia dolegliwości i leczenie

W przypadku, gdy osoba wie, że ma uczulenie na słońce, powinna unikać tego typu promieniowania. Nie należy się opalać, a skóra musi być osłonięta lekkim materiałem. Należy też stosować kremy z wysokimi filtrami ochronnymi (SPF 50) i to najlepiej przeznaczone do skóry wrażliwej.

Szczególne środki ostrożności alergicy powinni zachowywać latem i w słoneczne dni, ale zima nie wyklucza wystąpienia objawów. W przypadku pojawienia się na skórze objawów reakcji alergicznych najlepiej skonsultować się z lekarzem, który przepisze właściwe leki i określi przyczynę uczulenia. 

Niektóre zmiany można smarować maścią z cynkiem lub preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji ciała po opalaniu. Do łagodzenia objawów alergii na słońce stosuje się leki antyhistaminowe, a w niektórych przypadkach kortykosteroidy.

CZYTAJ TAKŻE: 

"Reguła łyżeczki" pomoże uchronić się przed nowotworami skóry

Jak rozpoznać czerniaka? Kieruj się zasadą ABCDE

Co jeść, żeby się pięknie opalić?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: uczulenie na słońce | leki a słońce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL