"Zasada łyżeczki". Dlaczego warto o niej pamiętać latem?

Pakując się na wakacje, nie można zapomnieć o produktach, które ochronią naszą skórę przed słońcem, kiedy będziemy wylegiwać się na plaży lub nad basenem. Tych z filtrami UVB i UVA powinniśmy używać cały rok, ale w lecie taka ochrona nabiera szczególnego znaczenia. Jakie produkty są skuteczne? Po jakie powinniśmy sięgać, mając taką, a nie inną karnację? Dlaczego stosując kremy z filtrem, powinniśmy pamiętać o "zasadzie łyżeczki"? Wyjaśniamy.

SPF - co oznacza?

SPF to oznaczenie, które znajdziemy na produktach przeznaczonych do opalania. SPF to skrót od ang. Sun Protection Factor. Jak wyjaśnia amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, SPF jest "miarą ilości energii słonecznej (promieniowania UV) wymaganej do wywołania oparzeń słonecznych na skórze chronionej (tj. w obecności kremu przeciwsłonecznego) w stosunku do ilości energii słonecznej wymaganej do wywołania oparzeń słonecznych na skórze niezabezpieczonej".

Wartość SPF mieści się w zakresie od 2 do 50. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi. SPF 30 oznacza, że do skóry przedostaje się 30 razy mniej promieniowania UVB niż miałoby to miejsce w przypadku, gdyby nie został użyty żaden produkt ochronny. Można spotkać się jednak z oznaczeniami "SPF 50+". Jest on polecany szczególnie jednej grupie osób, ale o tym poniżej. Oznacza, że do skóry przedostaje się ponad 50 razy mniej promieniowania UVB.

Reklama

Co warto zapamiętać - nie ma filtrów (SPF), które zapewniałyby 100-procentową ochronę przed słońcem. To po pierwsze. Po drugie - na opakowaniach tego typu produktów należy szukać jeszcze jednego istotnego oznaczenia. UVA ujęte w kółeczko mówi o tym, że kosmetyk chroni przed promieniowaniem UVA. Zgodnie z zaleceniami UE ochrona UVA powinna stanowić minimum 1/3 ochrony UVB.

SPF - jaki wybrać?

Osoby o bardzo jasnej karnacji, z licznymi piegami na twarzy i ciele, jasnych blond włosach bądź rudych, jasno-niebieskich lub jasno-zielonych oczach, których skóra jest ekstremalnie wrażliwa na słońce, powinny wybierać produkty ze wspomnianym już oznaczeniem SPF 50+. Skala ochrony przed promieniowaniem UVB szacowana jest nawet na ponad 98 proc.

Dla osób o jasnej karnacji, z możliwymi piegami, mających włosy w kolorze jasnego bądź ciemnego blondu czy też ciemne rude, a oczy szare, niebieskie lub zielone, ze skłonnością do oparzeń słonecznych, najlepszym wyborem jest SPF 50 (ochrona 96-98 proc.). Równie dobrze mogą sięgać jednak po SPF 50+.

Przy karnacji lekko śniadej (cerze oliwkowej), z rzadko występującymi piegami, dla osób o ciemnych blond włosach lub brązowych, oczach brązowych, piwnych, szarych lub niebieskich przeznaczone są produkty o oznaczeniu SPF 15 (minimum), do SPF 25. Poziom zapewnianej przez nich ochrony określa się jako średni. Eksperci podpowiadają, że mimo wszystko warto zdecydować się na produkt z oznaczeniem SPF 30.

Kremy do opalania nie mogą zawierać SPF niższego niż 6. Te, na których widnieje SPF 6 lub SPF 10, przeznaczone są dla osób o ciemniejszej karnacji, o umiarkowanej lub głębokiej pigmentacji, które nie mają skłonności do oparzeń słonecznych.

Kremy z filtrem. Jak używać? "Zasada łyżeczki"

Wybór odpowiedniego produktu to jedno. Istotna jest również właściwa aplikacja. Zauważa się, że wiele osób używa zbyt małej ilości produktów do ochrony przeciwsłonecznej. Stosując jednak prostą zasadę - "zasadę łyżeczki", którą polecają m.in. brytyjscy eksperci, możemy mieć pewność, że nałożymy odpowiednią ilość produktu i unikniemy przykrych konsekwencji związanych z przebywaniem na słońcu.

Jeśli pokrywamy okolice twarzy, głowy, szyję i ramiona, powinniśmy użyć kremu z filtrem w ilości odpowiadającej dwóm łyżeczkom do herbaty. Dwóch łyżek stołowych produktu do opalania powinniśmy użyć, jeśli pokrywamy większą część ciała - mając na sobie np. kostium kąpielowy.

Można spotkać się również z innym przelicznikiem: jedna łyżeczka kremu na twarz, szyję i dekolt, jedna na przedramiona i ramiona, dwie łyżeczki na tułów (jedna łyżeczka na przód ciała, druga na tył) i po jednej łyżeczce na każdą nogę.

Zalecana ilość nakładanego na skórę preparatu wynosi 2 mg na centymetr kwadratowy ciała.

Kremy z filtrem. Inne zasady

O czym jeszcze warto pamiętać, stosując kremy z filtrem?

1. Kremem z filtrem należy pokryć dokładnie każdą część ciała, która będzie wystawiona na działanie słońca.

2. Pierwszą warstwę produktu należy nałożyć 15-30 minut przed wyjściem na zewnątrz, a kolejną warstwę, gdy już będziemy w pełni korzystać ze słońca.

3. Co szczególnie ważne przed wakacjami - im bliżej równika, tym wartość filtra SPF powinna być wyższa.

4. Aplikację należy regularnie powtarzać. Zwykle co ok. dwie godzinny powinniśmy nałożyć kolejną warstwę produktu. 

5. Krem z filtrem należy nałożyć każdorazowo po wyjściu z wody, nawet jeśli widnieje na nim napis "wodoodporny" (wycieranie się ręcznikiem powoduje, że część produktu jest usuwana ze skóry). 

CZYTAJ TAKŻE:

Na słońce można być uczulonym. Twoja skóra wysyła jasne sygnały

Jak rozpoznać czerniaka? Kieruj się zasadą ABCDE

Co jeść, żeby się pięknie opalić?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: opalanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL