Kiedy potrzebny jest hormon wzrostu?
Hormon wzrostu, zwany też somatotropiną, jest nam potrzebny nawet wtedy, gdy przestaniemy już rosnąć. Wiąże się to z tym, że wpływa on nie tylko na rozrost i rozwój człowieka. To od niego też zależy prawidłowa synteza białek, węglowodanów oraz tłuszczów.
Bez hormonu wzrostu niemożliwe byłoby utrzymanie w organizmie jonów wapniowych oraz fosforowych. To hormon wzrostu też pobudza i normuje wydzielanie glukozy w wątrobie i insuliny w trzustce. Dzięki niemu proces rozkładu trójglicerydów na kwasy tłuszczowe i glicerol jest efektywny, w efekcie czego organizm ma skąd czerpać energię.
Bez hormonu wzrostu niemożliwe jest poszerzanie się chrząstek przysadkowych w kościach oraz ich wydłużanie. Wraz z wpływem na wzrost ciała hormon wzrostu podnosi też jego masę. Wydzielany przez przysadkę mózgową hormon wzrostu najintensywniej jest produkowany w okresie dojrzewania.
Najoczywistsze wydaje się podawanie hormonu wzrostu dzieciom, u których przyrosty wagi i wzrostu rażąco odbiegają od siatki centylowej ustalonej na dany wiek. Ich schorzenie określa się niskorosłością i w wypadku niektórych jej przyczyn, leczenie hormonem wzrostu jest refundowane z budżetu państwa za pośrednictwem NFZ.
Ale hormonu wzrostu używają również sportowcy dla maksymalnego podnoszenia wyników przy minimalnym narażeniu się na kontuzje. Ostatnio również coraz głośniejsze staje się stosowanie go w medycynie kosmetycznej jako środka przeciwstarzeniowego.
Rozwiązaniem jest po prostu zdrowy sen w odpowiednich porach. Najintensywniejsze wydzielanie hormonu wzrostu odbywa się o północy, podczas snu właśnie.