Spalanie kalorii - od czego zależy?

Spalanie kalorii częściej kojarzy się z poradami żywieniowymi niż z terminem medycznym. Proces ten tylko w części zależy od nas i naszej aktywności. Kalorie spalamy nawet wtedy, kiedy śpimy.

Spalanie kalorii częściej kojarzy się z poradami żywieniowymi niż z terminem medycznym. Proces ten tylko w części zależy od nas i naszej aktywności. Kalorie spalamy nawet wtedy, kiedy śpimy.


Spalanie kalorii - na czym polega?

  Kaloria to jednostka, potocznie używana do określenia wartości energetycznej produktów żywnościowych, wyraża ilość energii, którą przeciętnie przyswaja organizm po spożyciu takiego produktu. Energia ta jest niezbędna do zachowania podstawowych funkcji życiowych (budowa i odbudowa tkanek, regulacja temperatury, praca układu krążenia i oddychanie oraz procesy trawienne) czyli podstawowej przemiany materii. Dodatkowa przemiana materii to energia zużywana podczas codziennych czynności, np. biegania, pracy.

Wartość przemiany materii dla danego organizmu oznacza jego zapotrzebowanie na kalorie (w skali dnia). Ponad połowę energii dostarczonej w pożywieniu organizm zużywa na prawidłowe funkcjonowanie - reszta ulega spaleniu lub zostaje zmagazynowana (powoduje tycie). Tempo spalania kalorii może zależeć od wieku czynników:

Reklama

- płci

- wieku - z wiekiem spada tempo przemiany materii

- predyspozycji genetycznych

- stylu życia (ilość i rodzaj każdej aktywności fizycznej - sport, spacery)

- rodzaju wykonywanej pracy

- chorób i stanu organizmu (ciąża)

- podatności na stres.


Spalanie kalorii - czy można przyspieszyć?

 

Proces przemiany materii jest bardzo skomplikowanym mechanizmem - nie należy zbytnio w niego ingerować. Spalanie kalorii nie zwiększy się długotrwale przy stosowaniu np. jednorodnych diet. Diety takie mogą spowodować braki niezbędnych minerałów i witamin oraz spowolnienie przemiany materii.

Dla zachowania prawidłowości procesu spalania kalorii istotne są:

- regularne, częste, ale mniej obfite posiłki skomponowane na miarę potrzeb konkretnej osoby

- ruch i aktywność dostosowana do możliwości - warto pamiętać, że sporo kalorii spalamy podczas zwykłych codziennych czynności, prac domowych i uprawiania seksu

- duża ilość płynów - 2 l dzienne.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL