Miała 45 lat, gdy usłyszała diagnozę. Na co choruje Agata Młynarska?
Agata Młynarska, jedna z najbardziej cenionych polskich dziennikarek, otwarcie mówi o swoich problemach ze zdrowiem. Mierzy się z nimi od lat. W wieku 45 lat usłyszała, że cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Zmaga się również z fibromialgią, wspominała też o spondyloartropatii i astmie eozynofilowej. Wyjaśniamy, co to za choroby, i z jakimi objawami się wiążą.
Agata Młynarska, dziennikarka, konferansjerka i prezenterka telewizyjna, w mediach społecznościowych regularnie dzieli się informacjami na temat swojego stanu zdrowia. Z problemami zdrowotnymi mierzy się od lat i tego nie ukrywa. W lipcu ubiegłego roku zamieściła na Instagramie post, który stanowił poniekąd odpowiedź na liczne pytania o to, "co ją boli".
"Czasami, jak to się mówi - 'cały człowiek'. Ból wędruje po mnie z upodobaniem. Raz sobie pomieszka w stopach i nogach, potem powędruje do kolan, posiedzi w palcach rąk i łokciach, odwiedzi ramiona... Choruję na chorobę Leśniowskiego-Crohna, która daje rzuty na różne organy. Cierpię na spondyloartropatię i fibromialgię. Jestem leczona najlepiej jak się da, przez znakomitych lekarzy" - przekazała.
W poście sprzed kilku dni czytamy z kolei: "Wszystko zaczęło się w dzieciństwie. Jako osoba współuzależniona, dzięki terapii, pracy nad emocjami i stroną psychiczną dotarłam do zrozumienia mechanizmów wywołujących choroby. (...) Najpierw była astma, duszności i infekcje, bóle brzucha, zaparcia, swędząca skóra. Stany lękowe, odcięcie od emocji, perfekcjonizm, pracoholizm, branie winy na siebie. Wieczny niepokój". O tym, że cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna usłyszała, gdy miała 45 lat. Dziś dziennikarka ma 58 lat.
Prócz spondyloartropatii i fibromialgii Młynarska wymieniła również astmę eozynofilową. Wspomniała o przyjmowanych lekach i terapiach, które w końcu zaczęły przynosić efekty. W najnowszym poście przekazała dobre wieści: "Zostałam zakwalifikowana do terapii #upadacitinib. Jest to lek biologiczny w tabletkach podawany między innymi przy ciężkim przebiegu atopowego zapalenia skóry. Ten lek to dla mnie #gamechange, tak jak #benralizumab i #adalimumab".
Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoista choroba zapalna jelit, chociaż może objąć każdy odcinek przewodu pokarmowego. To schorzenie przewlekłe, charakteryzuje się fazami zaostrzeń i remisji, a jego przyczyna nie jest do końca znana. Jak zwracają uwagę eksperci, dotyczy coraz większej liczby osób, przede wszystkim młodych.
Choroba Leśniowskiego-Crohna może być zarówno bolesna, jak i wyniszczająca, a czasami może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Powtarzające się nawroty zmuszają chorych do częstych wizyt u lekarzy, hospitalizacji i długotrwałego leczenia. Dzięki odpowiedniemu leczeniu wiele osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna może dobrze funkcjonować.
Choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje:
- bóle brzucha i skurcze (ból zwykle zlokalizowany jest w prawym dolnym kwadrancie),
- biegunkę,
- gorączkę,
- zmęczenie,
- niedokrwistość,
- krew w stolcu,
- ból i dyskomfort w okolicy odbytu (zwężenia, przetoki i ropnie),
- utratę masy ciała.
Pod hasłem "fibromialgia" kryje się z kolei przewlekły, niezapalny zespół bólowy, który charakteryzuje się bólem zlokalizowanym we wszystkich segmentach ciała. Objawy często pojawiają się po doznaniu urazu fizycznego, po operacji czy infekcji. Stan ten może być spowodowany także długotrwałym stresem psychicznym. Sugeruje się również pewne uwarunkowania genetyczne. Z powodu fibromialgii częściej cierpią kobiety.
Do objawów fibromialgii zalicza się m.in.:
- uogólniony, mięśniowo-stawowy ból praktycznie całego ciała (typowy jest ból kręgosłupa, a także dużych stawów - bioder, barków, kolan),
- sztywność ciała i obrzęk stawów,
- występowanie miejsc o nadmiernej wrażliwości na ucisk,
- męczliwość, ciągłe uczucie wyczerpania,
- bóle głowy i migreny,
- zaburzenia koncentracji i uwagi,
- zaburzenia snu,
- obniżony nastrój, stany lękowe, drażliwość,
- problemy trawienne,
- nadwrażliwość pęcherza moczowego.
Czytaj więcej na temat fibromialgii.
Agata Młynarska wspomniała również o spondyloartropatii. Spondyloartropatia to tak naprawdę nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych o podobnym podłożu patogenetycznym i symptomatologii. W ich przebiegu, na skutek przewlekłego procesu zapalnego, dochodzi do zmian w obrębie stawów kręgosłupa oraz tkanek okołokręgosłupowych, stawów krzyżowo-biodrowych, stawów obwodowych i przyczepów ścięgnistych. Rozpoznanie spondyloartropatii często zajmuje lata.
Objawy różnią się w zależności od rodzaju spondyloartropatii. Niektóre typowe objawy to:
- ból, sztywność i obrzęk dolnej części pleców, bioder, ramion, kolan czy łokci,
- gorączka,
- zmęczenie,
- zmiany skórne,
- zaburzenia chodu,
- zapalenie błony naczyniowej oka.
Astma eozynofilowa to szczególny rodzaj astmy wywołany przez eozynofile. Eozynofile to białe krwinki, które odpowiedzialne są za walkę z pasożytami, a także biorą udział w reakcjach alergicznych. U chorych na astmę eozynofilową stwierdza się kilkukrotnie większe stężenie tych komórek we krwi oraz w tkance płucnej. Szacuje się, że ok. 70 proc. osób z ciężką astmą może chorować na astmę eozynofilową.
Objawy astmy eozynofilowej to m.in.:
- świszczący oddech,
- duszność,
- kaszel,
- uczucie ściskania w klatce piersiowej,
- przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa,
- zapalenie błony śluzowej nosa.
Jeśli chorzy na astmę nie radzą sobie z jej objawami, bardzo prawdopodobne jest, że cierpią na cięższy jej rodzaj - wskazują lekarze.
CZYTAJ TAKŻE:
"Bywa pięknie i bywa potwornie". Co dolega Ewie Minge?
Katarzyna Zdanowicz: Walka o życie bliskich trwała większość mojego dzieciństwa
Viki Gabor cierpi z powodu poważnej choroby. Dostała od losu drugą szansę